DÜNYAHABERLER

Amerika İç Savaşa Doğru Mu Gidiyor?

Amerika başkanlık seçimlerinde görülmeyen tartışmalar ve gerginliğin devam etmesi ile, bu ülkede siyasi ve hatta askeri savaş ve çatışma ihtimalleri çığ gibi büyümektedir.

Amerika başkanı Donald Trump’ın  büyük oğlu  Donald Trump Junior Twitter üzerinden paylaştığı mesajda şöyle yazdı “Amerika’nın geleceği için Donald Trump’ın yapacağı en iyi şey, çok uzun süredir devam eden tüm sahtekarlığı, hileyi, ölü ya da artık eyalette olmayan seçmenleri ortaya sermek amacıyla bu seçim için topyekün savaşa girmektir.” 
Amerika başkanı Donald Trump’ın eski baş danışmanı Stephen Bannon ise bir internet televizyon programında konu hakkında yaptığı açıklamada şöyle dedi: 
“Geçmiş dönemlere dönüp federal hükümetteki bürokratları uyarmak amacı ile Dr. Anthony Faucci ve FBI Direktörü  Christopher Wray’in kafalarını kesmek ve bu kafaları Beyaz Saray’ın iki köşesine koymak isterdim. “
Bu sözler ve açıklamalar başkan Donald Trump ve bağnaz  destekçilerinin kendilerini geniş çaplı bir savaşa ve hatta Amerika’daki yolsuz teşkilat ve yapı ile kanlı bir savaşa hazırladıklarını gösteriyor.  
Bu arada Donald Trump kişisel sayfasından paylaştığı tweetleri ve farklı konuşmalarında seçimlerin düzenlenmesi ve oyların sayımı şekline yönelik şikayetlerini mahkemelere taşıyacaklarına vurgu yapmıştır. Trump basın toplantısında   yüksek federal divanı başkanlarının sonunda kendi tabiri ile  sahte oyları geçersiz kılacağına ve Cumhuriyetçilerin seçimlerde kazandığını onaylayacağını vurguluyor. 
Buna rağmen  siyasi ve medyatik çevreler ayrıca Amerika toplumu da  Yüksek Federal Divan’ın da Trump’ın lehine karar çıkarmadığı takdirde Trump’ın aşırı bağnaz yandaşlarının tepkisinin ne olacağı konusunda endişe duyuyorlar.
 Kanıtlar ve deliller ise  Amerika’nın soğuk iç savaştan sıcak iç savaşa doğru sürüklendiğini göstermektedir.  Soğuk iç savaş bir kaç yıl önce Donald  Trump’ın  2017 Ocak ayında Beyaz Saray’a yerleşmesinden önce Muhafazakar ve Liberallerin  siyasi toleransı bir kenara bırakıp,  bir birlerini  Amerika siyaset arenasından silmeye çalışması ile başlamıştı. 
Bu süreç içerisinde  ve gövde gösterisinde  daha sonraları Trumpistler olarak tanınan akım, 2016 seçimlerinde  kendi rakiplerini “Amerika’yı Yöneten Yolsuz Teşkilatı” olarak marjinalleştirdiler. Şimdi de sıra, Trumpistlere karşı olanlara gelmiştir. Onlar 2020 başkanlık seçiminde  tüm araçlardan, seçim yasaları, medyatik ve istihbarı kurumlardan yararlanarak Trump ve destekçilerini devre dışı bırakmak istiyorlar. 
Yaşanan bu siyasi-ideolojik hesaplaşmalar ve tasfiyeler  Amerika’yı 1867 iç savaşının ardından  en vahim siyasi durum ile karşı karşıya getirmiştir. 
Son 150 yılı aşkın süreç içerisinde, Amerika toplumu hiç bugün olduğu kadar ihtilaf yaşamamış, dağılmamış ve  kin, nefret ve öfke ile dolup taşmamıştır. 
Görünen o ki seçimlerde taraflardan her biri yanlış bir harekette bulunursa,  Amerika’da savaş ateşi yakılacak ve alevleri her yeri saracaktır.  Tabii siyasi- toplumsal gelişmelerden dolayı  19’uncu yüzyıl ortalarında yaşanan iç savaşın tekrarlanma ihtimali pek uzak bir ihtimaldir.
 Buna rağmen  yeni savaşın modern araçlar ile gerçekleşeceği söylenebilir.  Ancak Amerikalı siyasetçiler  husumetleri bir kenara bırakıp  bu ülkedeki derin siyasi-toplumsal fay hatları üzerinde köprüler  kurarsa  o zaman  bu durum engellenebilir. Ama unutulmamalıdır ki bu süreç çok zor ve hatta imkansız görünüyor. /

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı