DÜNYAHABERLERMEDYA ANALİZSon Dakika

Amerika, Irak’ta mezhep ihtilafını körükleme peşindedir

İran Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika ülkeleri sorumlu yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan Fars Haber Ajansı’na verdiği demeçte ABD’nin İslam ülkelerinde mezhep savaşı peşinde olduğunu belirtti.

ABD’nin Irak ve bölgede terörizmle mücadele diye bir sorununun olmadığını söyleyen Emir Abdullahiyan “Amerika Suriye’de siyasi muhalefetle teröristler arasında bir sınır bırakmadı. Sonuç olarak da terörizmin güçlenmesine ve IŞİD gibi gurupların oluşmasını sağladı” diye konuştu.

“Bugün de Irak’ta yapıcı bir rol üstleneceğine, tüm gruplar arasında milli bir birlik ve vahdet oluşturacağına, hükümetin güçlenmesine yardım edeceğine, mezhep ihtilaflarını körüklemeye odaklanmış” diyen Emir Abdullahiyan, Amerika’nın terörizmle mücadele diye bir derdi olmadığını söyledi.

Irak sorunun çözümünün iki adımda çözülebileceğini belirten Abdullahiyan bu iki adımı şöyle açıkladı: “Kürt, Şii ve Sünnilerin hep birlikte terörizme karşı birlik içinde hareket etmeleri ve tüm ülkelerin de desteği. İkincisi ise tüm bu gurupların birlikte siyasi sürece dahil edilerek, seçim sonuçlarına göre halkın isteği doğrultusunda parlamentoda temsil edilmeleri”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı