İNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Amerika Mücahitlere! 60 Milyon Dolar Yardım Etti

İtalya Dışişleri Bakanlığı konutu Villa Madama’da düzenlenen Suriye’nin Dostları toplantısının ardından konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de muhaliflere 60 milyon dolar değerinde yardım malzemeleri göndereceklerini açıkladı.

Kerry düzenlenen basın toplantısında ABD’nin Esad’a istifa etmesi için yapılan baskıyı artırmak için muhaliflere ek yardım gönderme kararı aldığını; bu yardım ile muhaliflerin, özgürlüğünü yeni kazanan bölgeleri kontrol etmelerine ve aşırı grupların etkilerini azaltmalarına yardımcı olacağını düşündüklerini söyledi.

 

Muhaliflere çelik yelek zırhlı araç

 

Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre Barack Obama yönetimi önemli bir politika değişikliğine giderek ilk kez Suriye’deki muhaliflere doğrudan, askeri yardım yapılmasını planlıyor.

Gazetenin ABD’li ve Avrupalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Obama yönetimi muhaliflere çelik yelek, zırhlı araç gibi malzemelerin yanı sıra askeri eğitim desteği sağlayabilir ve muhalif koalisyona doğrudan insani yardım gönderilebilir. Yönetim silah göndermeye ise karşı. İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya tarafından desteklenen, son halini almaya başlanan planın İtalya’nın başkenti Roma’da Suriye Dostları toplantısına katılacak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından bugün açıklanacağı belirtildi. Kerry, dün Paris’te Fransız meslekdaşı Laurent Fabius’la düzenlediği basın toplantısında Beşar Esad’a karşı savaşta Suriye muhalefetinin daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi, ancak planlanan yardımın ne olacağı konusunda bilgi vermedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı