DÜNYAHABERLER

Amerika Suriye’deki eski üssünü vurdu

Suriye’nin Haseke eyaletinde yerel kaynaklar Türkiye askerler Rasulayn kentine saldırıları sırasında muhtemelen yasak fosfor içeren kimyasal silah kullandıklarını belirtiyor.

Suriye’nin kuzeyinde Haseke eyaletinden gelen haberler, Türkiye ordusu ve desteklediği teröristlerin Suriyeli sivillere karşı kimyasal silah kullandıklarından söz ediyor.

Haseke eyaletinde yer kaynaklar bazı sivillerin şiddetli yanıklara maruz kaldıklarını ve Çarşamba günü Haseke hastanelerine intikal ettirilerek tedavi altına alındıklarını belirtti.

SANA haber ajansına konuşan söz konusu yerel kaynaklar yanıklar kimyasal madde yüzünden oluştuğunu, fakat hangi madde olduğu şimdilik bilinmediğini anlattılar.

Yerel kaynaklar, Türkiye ordusu bu insanları Haseke’nin kuzeyinde Rasulayn kentinde hedef aldıklarını ve muhtemel saldırılarında kimyasal mühimmat kullandıklarını belirttiler.

Bundan başka Suriyeli Kürtlerin milis güçü YPG ise Türkiye ordusu Rasulayn kentine düzenledikleri saldırılarda yasak fosfor maddesini kullandıklarını bildirdiler.

Öte yandan Haseke hastanesinde bir kaynak da söz konusu yaralıların hangi kimyasal madde ile yaralandıkları bilinmediğini belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, hastanede tıbbi teçhizat ve malzeme yetersizliğinden söz ederek bu yüzden kullanılan kimyasal maddeyi tespit edemeyebileceklerini ifade etti. Söz konusu yetkili gerçi kimyasal maddenin çeşidi belirlenmeyebileceğini, ancak her halükarda uluslararası yasalara göre kullanımı yasak olduğu kesin olduğunu vurguladı.

Söz konusu kaynak ayrıca Haseke hastanesine getirilen bu yaralılardan başka TSK’nın ağır silahları ile yaralananların sayısı da çok olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı