DÜNYAIrakSon Dakika

Amerika Ürdün’de IŞİD teröristlerini eğitiyor

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne yönelik dış güçlerin askeri ve mali destekleri birer birer ortaya çıkarken, Amerikan askerlerinin Ürdün’de IŞİD teröristlerine Irak ve Suriye’de terörist girişimler için askeri eğitim verdikleri ortaya çıktı.

Presstv’nin haberine göre, Amerikan güçlerinin Ürdün’de 2012’de bir komanda üssünde IŞİD teröristlerine askeri eğitim verdikleri ortaya çıkarken, isimlerinin açıklanmasını istemeyen Ürdünlü yetkililer ise sözkonusu IŞID teröristlerinin yalnızca Suriye’de Beşar Esad yönetimini devirmek için askeri eğitim aldıklarını doğruladılar.

Sözkonusu yetkililer, IŞİD teröristlerinin Irak’a yönelik bir saldırıda bulunacaklarının asla tahmin edilmediğini ama bugün teröristlerin tahminlerin ötesinde Irak’ta  başta kadın ve çocuklar olmak siviller dâhil herkese yönelik  vahşi cinayetlerde  bulunduklarının görüldüğünü ve bu örgütün de ardında yine batılı ülkeler ile bölgedeki bazı Arap rejimlerinin olduğunu söylediler.

Alman Spiegel haftalık dergisi geçen Mart ayında  verdiği haberde, Amerikalı subayların Ürdün’de IŞİD teröristlerini eğittiğini bildirmişti.

Bu arada Amerikan başkanı Barack Obama’nın IŞİD terör örgütünün Irak’a yönelik saldırılarından iki ay öncesinden haberdar olduğu belirtilmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı