DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Amerikalı Yazar: Amerika Dünyada İnsan Haklarını İhlal Edenlerin Lideridir

Washington Küresel Araştırmalar Merkezi Araştırmacısı, Amerika tarafından yapılan demokrasi iddialarının gerçek dışı olduğunu belirterek, bu ülkenin Amerika içerisinde ve dünyada insan haklarını ihlal edenlerin lideri olduğunu söyledi.

 Washington Küresel Araştırmalar Merkezi Araştırmacısı Stephen Lendman Tesnim Haberle yaptığı röportajda Amerika’nın dünyada insan haklarını ihlal edenlerin lideri olduğunu belirterek, bu ülkenin tarihte bütün ülkelerden daha fazla olarak insanlığa karşı işlenen cinayetlerin ve savaşların sorumlusu olduğunu belirtti. Stephan Lendman Amerika Birleşik Devletleri içinde siyahilerin durumunun çok vahim olduğunu ifade ederek, Amerika’nın demokrasi ülkesi olmaktan ziyade, polisiye bir hükümet sayıldığını öyle ki bu ülkenin cadde ve sokaklarında siyahilere ve diğer birçok kişiye karşı barbarca cinayetlerin işlendiğini belirtti.

Stephan Lendman ile yapılan röportaj şu şekildedir:

-Çarşamba günü yaşanan olayda bir siyahi, Charlotte polisin ateş etmesi sonucu öldürüldü ve dört polis memuru da Charlotte şehrinde düzenlenen protestolarda yaralandı. Bu olayın devamında Perşembe günü Kuzey Carolina Valisi bölgedeki durumun çok acil olduğunu belirtti. Bildiğiniz üzere Amerika Birleşik Devletleri kendini dünyada insan haklarının kahramanı olarak tanıtmaktadır ama Amerika’nın ülkede siyahilere yönelik işlediği son cinayetler soru işaretleriyle doludur. Amerika’da böyle bir atmosfer hâkimken, bu ülkedeki insan haklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Stephan Lendman: “Amerika’nın New York, New Jersey, Charlotte, Tulsa, Washington ve diğer şehirlerde ne zaman şiddet olayı yaşansa, ben Amerika’nın insan hakları iddialarında şüpheye düşüyorum. Aynı zamanda Orlando olayı, Maratonu’da ve San Bernardo’da yaşanan bombalı saldırı ya da polisin silahsız bir genci vurması gibi olaylar da bu şüphemi doğruluyor.

Şimdiye kadar şahit olduğumuz olaylar, Amerika’nın ülke içerisinde ve dünyada insan haklarını ihlal edenlerin lideri olduğunu ve tarihte insanlığa karşı işlenen cinayetler ve savaşlarda bütün ülkelerden daha çok sorumlu olduğunu gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri başından itibaren dünyaya hâkim olmak için milyonlarca kişinin hayatını kendi hırsının esiri yapmaya devam ediyor.”

-Amerika Birleşik Devletlerinde siyahilerin şiddet ve ayrımcılığa maruz kalmasının nedeni nedir? Acaba baskın olan beyazlar, siyahilere karşı kapsamlı bir savaş mı başlattı?

Stephan Lendman: “Amerika fazlasıyla ırkçı olarak yönetiliyor. Amerika toplumu kölelik için kapitalizm hareketinde Jim Crow’un kanunlarını modern bir hale dönüştürdü ve cezaevi tahliyelerinin artması ile birlikte en fazla zararı siyahiler gördü.

Hukuk Profesörü Michelle Alexander’ın ifadesiyle, siyahilerin çoğu 1950 iç savaşından önce köle olarak kullanıldılar ve bu gün bu kişiler hapishanelerdedir ya da şartlı tahliye altındadır.

1965 ya da öncesinde doğan siyahilerin yüzde 60’dan fazlasının lise diploması yok ve hepsinin hapishane geçmişi var. Bu konu hakkında ırkçılığı yasaklayan 1964 kanunun ek sivil haklar yasasına bakmanız yeterlidir.

Amerika Birleşik Devletleri bir demokrasi devleti olmaktan çok, bir polis devletidir. Bu ülkenin şehir ve caddelerinde siyahiler ve diğer kişiler barbarca öldürülmektedir.”

-Haziran ayına dönelim, Amerika Senatosu Orlando gece kulübüne yapılan silahlı saldırıdan sadece birkaç gün sonra Terörizmi İzleme Kurulunun listesindeki mevcut silahları uzaklaştırmak gibi halkın silah teminini kontrol eden bazı eylemler gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletlerinde yıllık olarak 30000 kişi atılan mermi sonucu hayatını kaybetmektedir, hal böyle iken, Senato’nun bu eylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Stephan Lendman: “Senatonun Haziran ayı kanunları ve silah kontrolü için kongrenin ilk eylemleri boş çabalardı ve çok bir fayda sağlamadı. Amerika’daki azınlık toplum, çeşitli bölgelerde şiddete maruz kalıyor ve bu bölgelerde yıllık olarak silah kullanımı ile ilgili yaklaşık 100000 olay meydana geliyor. Geçen yıl polis güçleri çoğunluğu siyahilerden oluşan 1100’den fazla savunmasız ve silahsız kişiyi kurşunladı.

Amerika bir şiddet kültürüdür. Ben ne zaman evden dışarıya çıksam ve Chicago sokaklarında yürüsem bu konuya karşı dikkatli davranıyorum. Polis güçleri kurşungeçirmez yelekler giyiyorlar ama kurbanlar Pentagon hükümetinin desteği altındaki haydutların kötülüğü karşısında savunmasızlar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı