DÜNYAFilistinMEDYA ANALİZSon Dakika

Amerika,Müslümanların Vahdet’ine olan düşmanlığını gösterdi

El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşmaya ABD tepki gösterdi

Filistin’de El Fetih ile Hamas arasındaki tarihi uzlaşmaya ABD’den tepki var.

Filistin topraklarındaki 7 yıllık ayrılığı sona erdirecek olan El Fetih – Hamas anlaşmasına, İsrail’in ardından ABD’den de tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun konuyu telefonda görüştüklerini söyleyen Psaki, Filistin tarafıyla temasta olan Kerry’nin henüz Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüşmediğini kaydetti.

ABD olarak, on yıllardan bu yana İsrail ile Filistin arasındaki uzlaşıya dönük ilkelerinin aynı olduğuna dikkati çeken Psaki, “Her Filistin hükümeti, açıkça ve tartışmasız şekilde, şiddete başvurmamayı, İsrail devletini tanımayı, iki taraf arasındaki önceki anlaşmaları ve yükümlülükleri kabul etmeyi taahhüt etmelidir. Bu açıklama (Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşı), bunun zamanlaması rahatsız edici ve açıklamadan gerçekten hayal kırıklığı duyuyoruz” dedi.

Psaki, bu belirttikleri ilkelerin yokluğunun, “İsrail ile Filistin arasındaki uzlaşıya dönük çabalar ile Filistin’deki milli mutabakata bağlı olarak İsrail’in bugünkü görüşmeleri iptal etmesinde görüleceği gibi iki taraf arasındaki müzakerelerin devam ettirilmesi noktasında ciddi anlamda zorluk oluşturacağı” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek adımları yakından izlemeye devam edeceklerini dile getiren Psaki, “Ancak bu uzlaşı açıklaması, gerçekten hayal kırıklığı yaratıcı ve müzakerelerin devamı çabalarına yönelik kaygıları artırıyor” diye konuştu.

Sözcü Psaki, bir soru üzerine, “İsrail’in, kendi var olma hakkına inanmayan bir hükümet ile müzakere etmesini beklemenin çok zor” olduğunu söyledi.

İsrail ile Filistin arasındaki müzakerelerin Filistin tarafının bu konudaki ilkelerle buluşup buluşmayacağını cevaplamasına bağlı olduğunu belirten Psaki, “Eğer Abbas, (İsrail ile) uzlaşı yolunu takip etmeye devam ederse, Hamas’ın da hükümetin bir parçası olmak için bu ilkelere uyması gerekiyor. Eğer bu birlik içindeki bir hükümetse, (hepsinin) bu ilkelere uyması lazım” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı