DÜNYAHABERLERİran

Amerikan Senatörünün İran’ın Gücüne ve Amerika’nın Zayıflığına İtirafı

Amerika başkanı Donald Trump her daim İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde hasmane bir tutum sergilemiş ve İran yönetimini zayıflatmak ve Washington’un isteklerine boyun eğdirmek için maksimum baskı siyasetini izlemiştir. Bu çerçevede Trump hükümeti İran’a görülmemiş yaptırımlar uygulayıp Fars Körfezi bölgesinde askeri varlığını arttırarak bu hedefini gerçekleştirmek istese de büyük başarısızlıklar ile karşılaşmıştır.

Bu doğrultuda Demokrat Senatör  Chris Morphy neredeyse tüm alanlarda İran’ın Batı Asya’da Amerika’dan daha güçlü olduğunu ve Amerika’nın son dört yılda zayıfladığını söyledi.  Bu Amerikan senatör  İran’ın askeri uydusunun başarılı bir şekilde fırlatılmasına değinerek Trump’ın bu siyasetlerinin sırf İran’ı daha da güçlendirdiğini söyledi.  Murphy Twitter’daki mesajında şöyle yazdı:”   Trump’ın siyasetinin ne kadar facia yarattığını söylemek zordur…. İran, neredeyse tüm alanlarda Batı Asya’da dört yıl öncesine göre daha güçlü olmuş ancak Amerika daha da zayıflamıştır. “

Amerikalı senatörün İran’ın gücü ve Amerika’nın zayıflığı ile ilgili itirafı  Trump’ın iddialarına rağmen Beyaz Saray’ın Tahran’a yönelik baskı siyasetinin etkisiz ve nafile olduğunu gösteriyor.  Trump ister seçim kampanyalarında ister daha sonra Beyaz Saray’a koltuğa oturduktan sonra  İran İslam Cumhuriyeti yönetimini devirme siyasetini uygulamıştır.    Amerika’yı BERCAM nükleer anlaşmasından çekip İran’a yeni yaptırımlar uygulayarak  maksimum baskı siyaseti çerçevesinde İran ile ekonomik bir savaşa girip 2019 yılında da İran’ın Amerika’nın Fars Körfezi ve bölgedeki ortaklarına tehdidi bahanesi ile deniz koalisyonu oluşturup İran’a karşı askeri tehdit aşamasına ayak bastı. 

Trump hükümeti Tahran’ı Washington’un isteklerine karşı teslim ettirmek için tarih boyunca görülmemiş yaptırımları İran milletine karşı uyguladı ve zaman zaman da bu uzun yaptırımlar listesine yenilerini ekledi. 

Buna rağmen İran, Amerika’nın bu tehditlerine kesin karşılık verip her gün de farklı boyutları ile gücünü genişletmeyi başarmıştır. Bu doğrultuda İran Avrupa’nın nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı olmamasından dolayı beş aşamalı olarak bu anlaşmadaki taahhütlerini azaltmaya başlayıp barışçıl nükleer faaliyetlerine yeniden başladı.  

Senatör Murphy ise bu hususta şöyle yazıyor:”  Trump nükleer anlaşmayı yok edip İranlıları yeni ve daha iyi bir anlaşmaya zorlamak için uluslararası baskıları yeni bir sistemde yürüteceğini vadetti.  Açık ve net böyle bir proje yenilgiye uğradı.  Hiç kimse bu yeni tehditlere katılmadı ve İran da nükleer çalışmalarına yeniden başladı ve yeni ve daha iyi bir anlaşma da olmadı. 

Bu Amerikan senatör şöyle bir itirafta da bulundu:”  Trump’ın diplomatik anlamda BERCAM nükleer anlaşmasından çıkması, tek taraflı ekonomik yaptırımlar ve  stratejik olmayan körü körüne izlenen askeri gerilim siyaseti hiçbir avantaja yol açmayıp sırf İran’ın işine yaradı.  Onlar daha güçlüler biz daha zayıf. Uydu fırlatmaları da bunun bir kanıtıdır. “

Washington’un topyekun yaptırım baskılarına rağmen  İran özellikle de ileri teknolojilerde büyük başarılar elde etmiştir.  Bunun açık bir örneği de Kâsıd uydu taşıyıcısı ile Nur askeri uydusunun uzaya fırlatılması ve yörüngeye yerleşmesi idi.  Bu fırlatma ise askeri uzmanların da şaşkınlığına yol açtı. Amerika ise bu hususa pasif bir şekilde yaklaşarak  İran’ın bu girişiminin BMT Güvenlik Konseyinin 2231 sayılı kararının ihlali olduğunu öne sürdüler.  Bu çerçevede Amerika dışişleri bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise ülkesinin bu hususu BMT Güvenlik Konseyine götüreceğini söyledi. Buna rağmen bu iddia Rusya dahil 4+1  ülkelerinin onayı ile karşılaşmadı.  Bu çerçevede Rusya Federasyonu dış ilişkiler komitesi başkanı Konstantin Kasaçov  İran’ın uzaya askeri uydu fırlatmasının bir ihlal olmadığını söyledi. 

Böylece Senatör Murphy’nin de itiraf ettiği gibi Trump hükümeti  İran karşısında hiçbir savunulacak ve başarılı bir karne çizmemiş ve Trump’ın tüm lafazanlıklarına rağmen onun İran’a karşı siyasetleri başarısızlıktan ibaret olmuştur. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı