DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Amerika’nın Suriyedeki Kimyasal Silahlar Konusunda İddialarını Dayandırdığı Uzman Yalancı Çıktı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Senatör John McCain’in Suriye’ye saldırı için öne sürdükleri delillere kaynaklık oluşturan Suriye uzmanı, yalancılık sebebiyle işinden kovuldu.

Press TV’nin haberine göre Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Elizabeth O’Bagy adlı Suriye uzmanını sahte doktora beyan etmekten dolayı kurumdaki görevinden ihraç etti.

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Senato’da Suriye’ye müdahale konusundaki delillerini ve gerekçelerini Elizabeth O’Bagy’nin ‘araştırmalarına’ dayandırmışlardı.

Georgetown Üniversitesinden doktora aldığını ve Suriye uzmanı olduğunu iddia eden Elizabeth O’Bagy’nin doktorasının olmadığı ve Suriyeli muhalif gruplarla parasal ilişkiler içerisinde bulunduğu belirtilirken Savaş Araştırmaları Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu, durumun anlaşılması üzerine O’Bagy’nin işine derhal son verildiğini açıkladı.

Elizabeth O’Bagy, geçen ay Wall Street Journal gazetesinde yazdığı yazısında ve Suriye uzmanı olduğuna dair iddiasının yalan olduğunun ortaya çıkmasından birkaç gün önce katıldığı televizyon programlarında ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunmasının zorunluluğunu anlatmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Senatör John McCain, O’Bagy’nin görüşlerinin Suriyeli muhaliflerin desteklenmesi ve Suriye’ye yapılacak müdahale konusundaki ‘en iyi kanıtlar’ olduğunu söylemişti.

Senatör McCain, 3 Eylül’deki senato toplantısında O’Bagy’nin makalesini ‘bu konudaki en önemli makale’ olarak nitelemiş ve Kerry’ye O’Bagy’nin Suriyeli muhaliflerle ilgili görüşlerine katılıp katılmadığını sormuş; Kerry de 26 yaşındaki bu Suriye uzmanının görüşlerine katıldığını söylemişti.

ABD basınında O’Bagy’nin Suriyeli bir muhalif grupla ilişkide olduğuna dair haberlerin yer almasından sonra O’Bagy de geçtiğimiz hafta twitter üzerinden bir açıklama yaparak Suriyeli muhaliflerle ilişkisini itiraf etmiş ve ancak bu şekilde Suriye’de güven içinde dolaşabildiğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı