DÜNYAHABERLER

Amerika’nın yeni Suriye politikası, yeni savaşların habercisi

İndependet gazetesi bu bağlamda yayınladığı bir yazıda, Amerika başkanı Trump’ın selefi Obama’nın Irak ve Suriye’ye yönelik politikalarında bazı değişikliklere gittiği ve İran’ın bölgesel nüfuzunu azaltmak amacıyla Esad’ın devrilmesini istediği, oysa bu iş için artık çok geç olduğunu kaydetti.

Amerika dışişleri bakanı Rex Tillerson yaklaşık on gün önce Amerikan güçlerin IŞİD’in yok edilmesi ardından Suriye’de kalmaya devam edeceğini belirterek, Amerika’lı güçlerin yeni projelerinin Şam yönetiminden kurtulmak, İran nüfuzunu azaltmak, IŞİD’in yeniden ortaya çıkışını önlemek ve Suriye’deki 7 yıllık savaşı sonlandırmak olduğunu ifade etmişti.

Söz konusu gazete Tillerson’un ifadelerine yer verdiği yazısında bu kararın Amerika’nın daha önce IŞİD’in hezimeti ardından Amerika’lı askerlerin Suriye’den çekileceği yönündeki kararıyla çeliştiğini kaydetti.

Söz konusu gelişmeler göz önünde bulundurulurken, Ankara yönetiminin de Suriye kuzeyinde Amerika’nın desteklediği kürt’lerin yeni bir devlet kurmasını engellemek amacıyla yürüttüğü operasyonlar, Amerika’nın maceracı girişimleriyle birlikte Ortadoğu’da yeni bir savaşa yol açabileceği gözleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı