DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISon Dakika

Amos Yadlin: İsrail belirlediği hedeflere ulaşamadı

İşgal rejimi askeri istihbaratı eski direktörü ve Tel Aviv Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Amos Yadlin, İsrail’in Gazze Şeridi’ne açılan son savaşta işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu’nun belirlediği hedefleri gerçekleştiremediğini söyledi.

Yadlin, savaşın amacının İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın gün geçtikçe büyüyen askeri gücünü yok etmek olduğunu fakat bu amaca ulaşılamadığını belirtti.

Başkanlığını yaptığı enstitü tarafından yayınlanan analizde Hamas’a karşı girilen daha önceki savaşlarda da hedefe ulaşılamadığını kaydeden Yadlin, yakında Kahire’de yeniden başlayacak ateşkes müzakerelerinde ateşkes anlaşmasının kalıcı olmasına öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

İşgal ordusu 7 Temmuz’da Gazze Şeridi’ne açtığı savaşta karadan, denizden ve özellikle de havadan 51 gün boyunca binlerce saldırı düzenledi. Saldırılarda 2155 kişi şehit olurken çoğu kadın ve çocuk 11 bin kişi de yaralandı. İşgal ordusu, Gazze Şeridi’nde sivillerin yaşadığı yüzlerce evi, camileri ve hastaneleri, altyapı tesislerini yıkarken vahşi katliamlara da imza attı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı