DÜNYAMEDYA ANALİZTÜRKİYE

Ankara ve Washington’un ihtilafları sadece reklam düzeyinde kalacaktır

Lübnan Üniversitesinin Uluslararası Hukuk Bölümü Öğretim Görevlisi Türkiye darbe girişimine değinerek, “Ankara ve Washington’un ihtilafları sadece medya reklamı düzeyinde kalacaktır.” dedi.

Prof. Dr. Hasan El-Cuni Tesnim Haber Ajansı ile yaptığı röportajda Darbenin yenilmesi ve bu yenilginin Suriye ile Irak üzerindeki etkisine değinerek şöyle konuştu: “Türkiye darbe girişimi hakkında birçok analiz yapılmış birçok farklı farklı yorumlar ifade edilmiştir ancak henüz konu ile ilgili birçok soru ve bulanık noktalar var. Onlardan biri de darbe girişiminin ardında kimlerin saklandıkları.”

Lübnanlı üniversite hocası Türkiye darbe girişiminin henüz tam olarak Ankara siyasetini nasıl etkileyeceğinin belli olmadığına değinerek konuşmalarını sürdürdü: “Biz darbe ile ilgili bazı sözler ve tutumları duyuyoruz. Türkiye Başbakanı’nın Darbenin asıl organizatörü olan Fethullah Güleni Ankara’ya teslim etmeyen bir hükumet, bizim düşmanımız sayılır sözlerini de duyduk.

Hasan El-Cuni açıklamasına medya konusunu ele alarak devam etti: “Bence darbe ile ilgili Washington ve Ankara ihtilafları sadece medya düzeyinde artacaktır. Siz Türkiye’nin NATO’ya üye olduğunu biliyorsunuz dolayısıyla bu ülke hiçbir zaman ABD’nin dolaylı hakimiyetinden kurtulamayacaktır. Tabii bu ihtilafların bir şekilde artma ihtimali de var. Bana göre bu ihtilafların ardında ABD’nin Erdoğan’ı bölge genelinde destekleme kararı var. Bu desteklemenin gerçekleşmesi için Erdoğan’ın bir ABD muhalifi olarak tanınması çok etkili olabilir. Yani ABD’nin amacı Türkiye’nin bölgede Amerika muhalefetinde İran’a benzer bir rol oynamasıdır.”

Lübnanlı bölge araştırmacısı ve uzmanı darbenin Türkiye’de Suriye ve Irak’ı desteklemesi yönünde nasıl bir etkisi olacağı hakkında şöyle konuştu: “Türkiye ilk günden itibaren ABD’nin planlarını bölgede icra etti. Ankara’nın üstlendiği roldür bu. Türkiye bölgede güçlü ve önemli bir ülke olarak ABD’nin planları ve senaryoları çerçevesinde rolünü ifade ediyor. Washington IŞİD ile savaşmak istemiyor. Dolayısıyla ben Türkiye’nin IŞİD veya diğer tekfiri terör örgütleri ile savaşmak istediğine inanmıyorum çünkü Ankara bu örgütlere para ve silah desteği verdi.”

Dr. El-Cuni,  Türkiye darbe girişiminden önce bölge ülkeleri ile ilişkilerini düzeltmek istediğini belirtmişti, bu politika darbenin yenilgiye uğramasından sonra yine devam edecek midir? sorusuna yanıt verdi: “Bölgenin önümüzdeki günlerde gelişmelerini beklememiz gerekiyor. Ortadoğu ülkelerinin bölünmesi projesi var mı ve eğer varsa projenin tüm boyutları icra edilecek midir? Bizim bulunduğumuz nokta bölge gelişmelerinin başlangıcıdır. Direniş, söz konusu Ortadoğu ülkelerinin bölünme projesini etkisiz hale getirdi ve ABD ile Siyonistlerin bu projesinin şimdiye kadar yenilgiye uğramasına sebep oldu. Buna rağmen Ortadoğu gelişmelerinin tam olarak hangi yönde ilerleyeceği konusunda kesin bir şey söylemek şuan mümkün değildir. Tabii Medyalarda darbe girişiminden önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile Suriye ilişkilerinde Ankara’nın yeni bir sayfa açtığı sözleri gündeme gelmişti.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı