DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Ankara’nın Suriye’deki Maceraperestliğinin Amacı Türkiye’nin Sorunlarını Sınır Dışına Taşımak

Suriye Ordusundan emekli bir albay, “Türkiye’nin Suriye’deki maceraperestliğinin amacı, Suriye ve Irak’ta hâkim olan durumu suiistimal ederek, ülkesindeki sorunları sınır dışına taşımaktır” dedi.

Suriye Ordusundan emekli albay ve Suriye’deki Ugarit Kültür Kulübü Başkanı olan Rıza Şarki basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta yaptığı eylemleri risk olarak nitelendirdi.

Bölge konuları uzmanı olan Suriyeli bu albay, Türkiye’nin bu riski almasının amacının Suriye ve Irak’a hâkim olan şartları suiistimal ederek, ülkesinin içerisindeki sorunları sınır dışına intikal ettirmek olduğunu belirtti.

Şarki şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye tarafından yapılan bu suiistimal savaş meydanına hâkim olan denklemleri değiştirmeyecektir. Çünkü Şam’ın müttefikleri olmak üzere herkes, hiçbir yabancı kuvvetin Suriye’ye müdahalede bulunmasına ve bu ülkeyi bölmesine izin vermeyecektir ve bu dönülmez bir karardır.”

Rıza Şarki Amerika’nın Türkiye’nin işgali karşısındaki tutumu hakkında şunları söyledi: “Amerika’nın politikası Suriye’yi zayıflatmak üzere kuruludur. Bu yüzden Washington Türkiye’den hariç Suriye’yi federalleştirme planıyla hedefine ulaşmak için Kürtleri de bir araç olarak kullanmaktadır ve Amerika Savunma Bakanı’nın ifade ettiği gibi onları Rakka’yı kurtarmak üzere bölgeye göndermeye hazırlanmaktadır.

Amerika’nın düşündüğü şey, bölgede kendi hedeflerini uygulamaktır. Bu yüzden uluslararası koalisyonun Fırat nehri üzerine kurulmuş olan köprüleri nasıl körü körüne bombaladığını gördük. Onlar bölgeyi sınırlara bölmeye ya da Irak Kürtleri gibi, Suriye’deki Kürtleri de rejimle müzakereye zorlamaya çalışıyorlar.

Türkiye bu duruşunda ısrar etse bile, yine de Rakka’yı kurtarma operasyonlarına katılamayacaktır. Çünkü Amerika’nın da bu durumu istememesi dışında, Suriye Ordusu da böyle bir asker sevkiyatı için Ankara’ya izin vermeyecektir.

Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyindeki varlığı çok tehlikelidir ve bu durum Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal etmek demektir ve Suriye Ordusu hiç şüphesiz bu işgale cevap verecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı