DÜNYAİNSAN HAKLARITEKNOLOJİ

Apple’ın Çin’deki Fabrikasında 15 Yaşındaki Bir Çocuk Kötü Koşullar Nedeni İle Öldü

Apple’ın ortak çalıştığı üretim tesislerindeki kötü çalışma şartları nedeniyle 15 yaşındaki bir çocuğun ölmesi şirketin başını derde sokacağa benziyor.

Apple’ın iPhone ve iPad’lerinin üretimini üstlenen Foxconn’la ilgili bugüne dek birçok olumsuz haber yapıldı. Bu haberlerin çoğunluğu ise fabrikanın kötü çalışma şartları ve işçilerin intihar edecek dereceye varan ruh halleriyle ilgiliydi. Bu kez de Apple’ın Çin’deki bir diğer tedarikçisi olan Tayvanlı Pegatron okların hedefi oldu. iPhone 5C’nin üretildiği fabrikada meydana gelen bazı ölüm vakalarını açıklamaktan çekinen Pegatron, son olarak ekim ayında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Shi Zhaokun nedeniyle zor günler geçiriyor.

Zatürre teşhisiyle kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesini kaybeden Zhaokun’un ölümünün ardından şirketin sözcüsü yaptığı açıklamada ‘Biz işçilerin çalışma şartları üzerinde dikkatlice çalışıyoruz’ demekle yetinirken, fabrika yetkilileri de tesislerde herhangi bir problemin olmadığı konusunda hem fikir görünüyor.

New York merkezli China Labor Watch’ın yayınladığı rapora göre ise zatürre nedeniyle yaşamını yitiren Zhaokun’un her gün 12 saat çalıştığı, 3 ayda bir vardiya değişikliğine gittiği ve bayram günlerinde bile çalışmak zorunda kaldığını kaydetti.

Çin iş kanununa göre 16 yaşın altındaki kişilerin çalışması yasak; ancak Zhaokun’un yaşını küçük göstererek fabrikaya girebildiği düşünülüyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından Apple’dan bir açıklama ise henüz gelmiş değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı