DÜNYAHABERLERORTADOĞUYemen

Arabistan’a silah temin eden üç ülkeye uyarı mektubu!

Siyasi, Kültürel ve Akademisyenden oluşan bir derneğin üyelerinden 250 kişi Yemen savaşında Suudi rejiminin silah ihtiyacını temin eden üç ülke) ABD başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve İngiltere başbakanı Tressa May’a ortak bir mektup göndererek, onlardan Arabistan’a silah desteğine son vermelerini istediler.

İRİB Haber ajansının bugün verdiği habere göre, “Bin gün savaş; Yemen artık bekleyemiyor, Yemen’in sabrı tükenmiştir” başlığı altında yazılan ve Fransa’da çıkan Lemond gazetesinde yayınlanan bu mektupta, bin gündür devam eden savaş neticesinde Yemen’de dünyanın en korkunç insani facialarından birinin tahakkuk bulmakta olduğu belirtilmiştir.

Mektupta ayrıca Yemen’in tarihi bir kıtlık eşiğinde olduğu, her 10 dakikada bir bir yemenli çocuğun hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Öte yandan UNICEF Yemen Temsilcisi Meritxell Relano, 2017’nin Yemenli çocuklar için gayet dehşetli bir sene olduğunu bildirdi.

2018 yılında ise Yemen’de barışın yerleşmesini ümit eden Relano, siyasi çözüm yolunun Yemenli çocukların yaşamını yitirmesini engelleyebilecek tek yol olduğunu vurguladı.

UNICEF Yemen Temsilcisi ilaveten Yemenli tabipler, hemşireler ve öğretmenleri savaşın gerçek kahramanları olarak nitelendirip, “Geçen hafta boyunca 13 Yemenli çocuk hayatını kaybrtti ve 12’si de ağır şekilde yaralandı. Bu sayı Aralık ayının tümü için yaşamını yitiren çocuklarla ilgili 42’ye ulaşırken yaralılar açısından da 38 kişiydi” şeklinde konuştu.

Relano, UNICEF’in şimdiye dek Yemen’deki sağlık merkezlerinin faaliyete devam etmesini sağlayarak çocuk felci salgını ile mücadele kampanyasının başlatılmasına neden olduğunu açıkladı; bu kampanya ise 5 milyon çocuğu kurtarmayı başarmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı