DÜNYAİNSAN HAKLARIİranMEDYA ANALİZSon Dakika

Arjantin cumhurbaşkanı: AMİA patlamasında İran’ın rolü yoktu

Arjantin Cumhurbaşkanı, yıllar önce bu ülkede vuku bulan AMİA patlamasından İran’ı sorumlu gösteren Amerikalı ve İsrailli yetkililere hitaben İran’ın suçsuz olduğunu söyledi.

Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner BM 69. Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmasında kendisi ve eski Cumhurbaşkanı Nestor Kirchner’in yıllar önce başkent Buenos Aires’te bir Sinagog’da vuku bulan ve AMİA dosyası olarak bilinen hadisenin gerçek sorumlularını bulabilmek için en çok çaba gösteren kişilerden olduklarını dile getirdi.

“Telam” haber ajansının bildirdiğine göre, Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez bu konuşması boyunca, söz konusu dosyayla ilgili araştırmaların genişletilmesi bağlamında İran’la Arjantin arasında imzalanan anlaşmayı savunmanın yanı sıra, bu dosyayla ilgilenme çabalarının durdurulmasından üzüntü duyduğunu belirterek, ABD’nin bu mesele konusunda takındığı tavrını şiddetle eleştirdi.

Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez Kichner konuşmasının son bölümünde AMİA patlaması hadisesinden İran’ın sorumlu olduğunu iddia eden Amerikalı ve İsrailli yetkililere hitaben “Kimi ülkelerin iddialarının aksine ve Arjantin Hükümetince yapılan araştırmalara göre, bu patlamada İran İslam Cumhuriyetinin hiçbir rolü olmamıştır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı