HABERLERSuriye

Astana’da Görüşülecek Müzakere Konuları Ve Suriye Hükümeti’nin Temsilcisi

Suriye devletinin resmi gazetesi el-Vatan‘nın salı günü yaptığı habere göre; Suriye BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Astana’da yapılacak olan müzakerelerde heyet başkanlığı yapacak.

Astana’daki müzakerelere katılacak olan Suriye Devlet heyetine katılacak kişiler; asker ve hukukçulardan seçilecek. Bu gazetenin haberine göre; Suriye devleti Astana’da yapılacak görüşmelerde, ülkedeki krizin kapsamlı çözüm bulmak istiyor. Ama muhalifler Suriye krizinin nihai çözümünün 2012 yılında imzalanan Cenevre bildirgesinin esas alınacağını iddia ediyorlar. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad geçenlerde Fransız basınıyla yaptığı söyleşide; “Muhaliflerle her şey üzerinde müzakere yapmaya hazırız. Fakat Cumhurbaşkanlığı meselesi ve cumhurbaşkanının seçimi Suriye halkının hepsinin sorumluluğundadır, bu konuda bir grubun isteği geçerli olamaz.” dedi.

Al- Arabiya haber kanalı Moskova’daki diplomatik bazı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Kazakistan’da ateşkese değil, Suriye’deki siyasi krizin çözüm yolunun araştırılmasına karar verilecek dedi. Aynı kaynakta, Tecme-i Fasteqem terörist grubun siyasi büro üyesi Zekariya Melahafici; Astana’da muhalif grupların başkanı da Sudi Arabistan himayesi altında olan Ceyş’ul- İslam terör örgütünün siyasi kanadının başkanı Muhammed Alosh, olacağını açıkladı. Melahefici verdiği haberde Astana müzakerelerinde; ateşkes, insani yardım konusu ve Suriye Devleti’nin ateşkesi ihlal ettiği konusu konuşulacak dedi. Faal Kürt siyasetçi Jfan Mustafa “Are” haber sitesi aracılığıyla muhaliflere, “Astana görüşmeleri diğerlerinden farklı değil, kararları Amerika verdiği sürece Suriye krizi sona ermeyecek ve bu görüşmeler çözüm olmayacak. Zira onlar (Washington) Ortadoğu’daki krizlerin asıl aktörüdür. Çıkarları yok olmadığı sürece hiçbir uygulama devam etmeyecektir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı