DÜNYAHABERLERMEDYA ANALİZ

Avrupa’da Yahudi Düşmanlığı Hızla Artıyor

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Genel Sekreteri, Kristal Gece’nin 75′inci yıldönümünde Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde antisemitizmin arttığını söyledi.

Tarihe ‘Kristal Gece‘ olarak geçen ve Yahudileri hedef olan şiddet olaylarının 75’inci yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yapan Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Genel Sekteri Stephan Kramer, Yahudilere yönelik tepkilerin hâlâ devam ettiğini belirterek Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde antisemitizmin arttığı uyarısında bulundu.

Sözel antisemitizmin fiziksel şiddetten daha fazla olduğunu söyleyen Kramer, ancak bunun “daha az tehlikeli ya da daha az yaralayıcı“ olmadığını kaydetti. Yahudi düşmanlığının bu şeklinin toplumun içinde bulunduğunu belirten Kramer, “Ben bunu ‘salon antisemitizmi‘ diye adlandırıyorum“ diye konuştu.

Sonuçları cuma günü açıklanan bir kamuoyu araştırmasına göre Avrupa’da yaşayan Yahudiler de antisemitizmin arttığı görüşünde. Araştırmaya göre Almanya’da yaşayan Yahudilerin yüzde 32’si Yahudi düşmanlığının “güçlü“ bir şekilde arttığı, yüzde 36’sı da “az“ oranda arttığı kanısında. Ankete katılanların sadece yüzde 6’sı Almanya’da Yahudi düşmanlığının azaldığını düşünüyor.

Araştırmada Yahudi düşmanlığının en çok arttığı ülkeler olarak ise Fransa ve Macaristan gösteriliyor.

Almanya ve Avusturya’da 9-10 Kasım 1938 tarihlerinde sinegoglara, Yahudilere ait işyerlerine, Yahudi kuruluşlarına ve Yahudilerin oturduğu evlere saldırılmış ve yaşanan şiddet olayları tarihe “Kristal Gece” olarak geçmişti. Olaylar sırasında yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı