HABERLERSuriye

Avrupalı gazeteciler: Bizi kaçıran Suriye’deki teröristlerin hiçbiri Suriyeli değildi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, kendilerine karşı savaşanların çeşitli milletlerden olduğunu belirtirken, ülkede muhalifler tarafından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Hollandalı bir gazeteci de militanların önemli bir kısmının İngilizce konuştuğunu söyledi.

Hollandalı foto muhabiri Jeroen Oerlemans ve İngiliz meslektaşı John Cantile, geçtiğimiz hafta, Türkiye sınırından Suriye’ye girerken 30 kişilik silahlı bir grup tarafından kaçırıldı.

“Militanların bazıları, Çeçenistan, Bangladeş ve Pakistan uyrukluydu. Hiçbiri Suriyeli değildi. Bize büyük emre uyup buraya geldiklerini söylediler” diyen Oerlemans, muhaliflerin Londra ve Bringhamton aksanıyla konuştuklarını söyledi.

Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen emirle serbest bırakılan iki gazeteci, şu an evlerine dönmek için Türkiye’de bekliyorlar.

İsrail ordu istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka kısa bir süre önce İngiliz özel kuvvetlerinin Suriye’de olduğunu ileri sürmüştü. Ayrıca 24 Haziran’da İngiliz Daily Star gazetesi de bu iddiaları gündeme getirmişti. Gazete, İngiliz kuvvetlerinin Suriye’deki görevinin NATO kapsamında olduğunu iddia etmişti.

CNN Cumartesi günü, Suriye’de savaşmaya hazırlanan Libyalıların kampını görüntülemişti. Kanala konuşan Libyalılar, kısa bir süre sonra Suriye’ye gideceklerini ve Esad yöönetimine karşı savaşacaklarını söylemişlerdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı