DÜNYASuriye

Avrupalı Resmi Bir Yetkili Şam’a Gitti

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Suriye’nin Başkenti Şam’a gitti

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı resmi bir ziyaret çerçevesinde Şam’a gitti. Bu ziyaretin Suriye krizinin başından itibaren Avrupalı bir yetkili tarafından bu düzeyde gerçekleşen ilk ziyaret olduğu belirtiliyor.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısının Suriye’ye gerçekleştirdiği ziyaret, geçtiğimiz günlerde Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Amerika’nın Suriye’ye karşı müdahaleci tutumunu şiddetle eleştirerek, bunun meşru olmadığı yönündeki açıklamalarının ardından gerçekleşti.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Amerika’nın Suriye’deki politikası eğer başarısız olursa, bunun sorumlusu Washington’un kendisidir uyarısında bulundu ve aynı zamanda hiç kimsenin Amerika’yı resmi olarak Suriye’ye davet etmediğini ve bu ülkenin Suriye’de başarısız olması halinde, bunun sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamalarda, Suriye’de herhangi bir ateşkesin ılımlı muhaliflerle mümkün olabileceğini söyledi ama Suriye’de böyle bir grup bulunmamaktadır ve Suriye’de bulunan grupların tamamı radikal gruplardır.

Suriye krizinin başından itibaren Avrupa’dan çeşitli heyetler gayrı resmi bir şekilde Şam’a ziyarette bulunarak, Suriyeli yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı