DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Avrupalıların korsan İsrail işgal ordusu içinde savaşması hukuk ihlalidir

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Evi, işgal ordusunun Filistin topraklarında savaşmaları için değişik Avrupa ülkelerinden paralı asker toplamasının uluslararası kanunlara aykırı ve insan hakları ihlali olduğunu belirterek, vatandaşları askere alınan devletlerin bu ihlal nedeniyle işgal rejimini cezalandırma yoluna gitmeleri gerektiğini ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Merkezi Ortadoğu birimi aktivistlerinden Sandra Owen, “İsrail’in bu işi yüksek maaş ve tazminat vererek şahsi menfaat karşılığında yapmasından endişe ediliyor. 1977 Cenevre Anlaşması’nın 47′inci maddesinde tanımlanan paralı asker tanımına uygun düşen askere almalar, paralı asker kullanımına, eğitim ve finansına karşı uluslararası sözleşmenin de 1′inci ve 2′inci maddesine aykırıdır. Burada paralı asker, ‘bir devletin güvenliğine zarar verecek şiddet eylemlerine katılması için bir kişinin askeri eğitim altına alınması’ olarak tanımlanıyor” dedi.

Owen, açıklamanın devamında, “Paralı askerlerin edinilmesine karşı uluslararası anlaşma ve sözleşmenin 5′inci maddesi, ülkelere paralı asker bulundurmayı, eğitmeyi ve onları finanse etmeyi yasaklıyor. Ülkelere bu tür çalışmaları yasak kabul etmelerini zorunlu kılıyor” ifadesini kullandı.

Avrupa’da faaliyet gösteren hukuk merkezleri, yüzlerce Avrupalı paralı askerin Filistin halkına karşı özellikle Gazze’de katliam yapan işgal ordusu bünyesinde görev aldığını belirtmişti.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Evi yayınladığı raporda, söz konusu gençlerin Avrupa’daki Yahudi ve Hıristiyan örgütlerle irtibatlı olduklarına dikkat çekerek, bu örgütlerin Avrupalı gençleri işgal ordusu bünyesinde hizmet etmeye teşvik ettiklerini bildirdi.

Bu işi yapan örgütlerle ilgili bilgi veren insan hakları örgütü, bunlardan Londra’da bürosu bulunan Mahal isimli örgütün yabancıların işgal ordusu bünyesinde görev alması için Avrupa ülkelerinde propaganda yaptığını belirterek, çoğunluğu Avrupa’dan olmak üzere yaklaşık kırk ülkeden gönüllü toplandığını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı