DÜNYAHABERLERSuriye

Avusturya, AB’nin Suriye Muhalefetine Silah Satışı Avrupa Birliği Mevzuatının İhlalidir.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin diğer 26 ülke yönetimine gönderdiği mektupta, Suriye isyancılarına silah satışından vazgeçilmesi konusunda çağrı yaptı.

Avusturya medyasının haberlerine göre, Avusturya Dışişleri Bakanlığı söz konusu mektupta, isyancıları silahlandırmanın “Avrupa Birliği mevzuatının ihlali” anlamına geldiğini, “bu tür teslimatlarla, BM Anlaşmasında yer alan içişlere müdahale etmeme ve güç kullanmama prensiplerinin de ihlal edildiğini belirtti. Ayrıca, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin isyancılara silah satma niyetlerinin, BM Güvenlik Konseyi’nin El Kaide’ye ilişkin Kararına da, bazı hükümet karşıtı ordularda terör örgütü üyelerin yer almasından dolayı, aykırı olduğu ifade edildi.

Bunların yanında, Avrupa’dan sorunlu bölgeye yönelecek yeni bir silah akımına kesinlikle karşı olan Avusturya yönetimi, böyle bir durumun Suriye – İsrail sınır bölgesinde Golan Tepeleri’nde ateşkes sürecini gözeten barış gücünün güvenliğine etki edebileceğini de belirtti. Yaklaşık bin kişilik barış gücü askerinden 371’i Avusturyalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı