DÜNYAHABERLER

Avusturya cumhurbaşkanı: İran büyük bir ülke

Avusturya cumhurbaşkanı Heinz Fischer, İran İslam Cumhuriyetinin, gerginliklerin dolu olduğu Ortadoğu bölgesinde büyük bir ülke olduğunu söyledi.
Fischer, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin bu ülkeye yapacağı ziyaret eşiğinde İRİB ajansına yaptığı açıklamada, İran ve Avusturya ilişkilerinin kökünün çok geçmişe dayandığını belirterek, İran’ın, gerginliklerin dolu olduğu Ortadoğu bölgesinde büyük bir ülke olduğunu ve dünyanın, İran’la işbirliği yaparak bu gerginlikleri en aza indirebileceğini söyledi.
Avusturya cumhurbaşkanı, Suriye buhranına da temasla, Suriye buhranında bu zamana kadar çok sayıda insanın öldüğünü ve Avrupa’da ise Suriye’den dolayı mülteci akınına neden olduğunu ama Avrupa’nın bölgenin önemli bir gücü olan İran’ın işbirliğiyle bu buhranı kökten kazıyabileceğini söyledi.
Fischer, İran ve 5+1 grubu arasında nükleer anlaşmanın imzalanmasının sonucunda İran ve Avrupa arasında ilişkilerde yeni bir dönemin başladığını ve de nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle de İran ve Avusturya ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğinin görüldüğünü söyledi.
Avusturya cumhurbaşkanı, İran’a yaptığı ziyaret sırasında başta İran İslam inkılabı rehberi olmak üzere İran cumhurbaşkanı, İran meclis başkanı ve diğer yetkililerle başarılı görüşmeler gerçekleştirdiğine temasla, İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin Avusturya ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişmesinde yardımcı olması açısından önemli olacağını söyledi.
Fischer, İran ile her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini ve bu doğrultuda özellikle de enerji, ekonomi ile bilim ve öğretim alanlarında işbirliğine vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı