DÜNYASon Dakika

Avusturya sığınmacıları Türkiye’ye geri gönderecek

Avusturya cumhurbaşkanı, Türkiye yolunda Avusturya’ya girecek olan sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderileceğini bildirdi.

İRNA’nın verdiği habere göre dün yaptığı açıklamada bu hususu dile getiren Avusturya başbakanı Werner Fayman, Londra’da Suriye mültecileri ile ilgili düzenlenen toplantı kulisinde Türkiye başbakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, Ankara ile AB arasında sağlanan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları kendi topraklarında yerleştirmesi gerektiği hususunu bildirdiğini söyledi.

Werner Fayman, Avusturya’nın bu konuda muhtelif planlarının bulunduğunu, sığınmacıların Türkiye’ye iadesinin bu planlardan biri olduğunu söyledi.

Öte yandan Viyana hükümeti, bürokratik işlemlerin hızlandırılması, sınırdışı anlaşmalarının imzalanması ve iadeler için ek uçak seferleri konulması gibi bir dizi uygulamaya geçerek, ülkedeki sığınmacıların ivedilikle geldikleri ülkelere gönderilmelerinin önünü açacak.

İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner (ÖVP), “Bir çok ülke uygulamalarını sertleştiriyor. Biz Avrupa’da mantıklı bir seri reaksiyonunun harekete geçmesini sağladık” dedi.

Avusturya hükümeti, bu yıl en fazla 37 bin 500 sığınmacı kabul edeceğini açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da 2019’a kadar en az 50 bin sığınmacının ülke dışına çıkarılmasının planlandığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı