DÜNYAORTADOĞU

Ayetullah Eraki’den İran ve Türkiye alimleri arasında işbirliğine vurgu

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu genel sekreteri Ayetullah Muhsin Eraki, İran ve Türkiye alimleri arasında çeşitli konularda işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi.

Ayetullah Eraki, dün  Tahran’da Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Görmez’le görüşmesinde yaptığı açıklamada, başta Türkiye ve İran olmak üzere İslam dünyası alimleri arasında  işbirliğinin artması ve İslami vahdetin zaruri olduğunu söyledi.

İran ve Türkiye hükümetlerinin siyasi alanda  çeşitli konularda işbirliğinin olduğu gibi iki ülke alimlerinin de   değişik alanlarda işbirliği yapmaları gerektiğini belirten Ayetullah Eraki, İran ve Türkiye’nin tarihi geçmişlerine temasla, iki ülke alimlerinin yapacakları işbirliği sayesinde, bazı dini ve mezhebi sorunların  hallolabileceğini söyledi.

Ayetullah Eraki,  İslam düşmanlarının müslümanlar arasında fitne ve tefrika için çabaladıklarını ve bu yönde faaliyetlerinin her zaman  sürdüğünü belirterek müslümanların ve alimlerin de  düşmanların bu komplolarını etkisiz hale getirmek için ortak işbirliği içinde olmaları gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Görmez de,  iki ülke alimlerinin işbirliğinin zaruretine işaretle, siyasi vahdetten daha çok  gönüllerin birliğinin  olması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı