HABERLERORTADOĞU

Ayetullah Hamanei huzurunda İmam Seccad -s- yas merasimi

Şia Müslümanların dördüncü İmam’ı Hz. Seccad’ın şehadet yıldönümü dolayısıyla yas merasimi, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin katılımı ile İmam Humeyni -ks- Hüseyniyesi’nde düzenlendi.

Bugün kameri 25 Muharrem 1442, 14 Eylül 2020, bir rivayete göre İslam Peygamberi’nin -s- torunu Hz. Hüseyin’in -s- Seccad lakaplı oğlu İmam Zeynelabedin’in -s- şehadet yıldönümü.

Şia Müslümanların dördüncü İmam’ı Hz. Zeynelabidin -s- kameri 38 yılında Medine kentinde dünyaya geldi. İmam Seccad -s- İslam Peygamberi’nin -s- pak Ehl-i Beyti -s- çok zor günleri yaşadığı bir dönemde dünyaya geldi.

Kerbela faciası sırasında ağır hasta olan İmam Seccad -s-, İmam Hüseyin -s- kıyamından sonra bu hareketin mesajını ulaştırmak ve sevgili babasının yolunu izlemek gibi ağır bir sorumluluğu üstlendi ve bu kıyamın gerçek sebebini ve önemini anlatma yolunda büyük çaba harcadı.

İmam Seccad -s- ayrıca İslami medeniyeti ve kültürü geliştirmek ve Kur’an’ı Kerim tealimini yaygınlaştırmak için büyük emek sarf etti ve kendisine özgü aydın bakışı ile birçok Müslüman bilgini yetiştirerek böylece Kur’an’ı Kerim ve İslam Peygamberi’nin -s- sünnetini korudu.

İmam Seccad -s- seçkin insanları toplayarak onları eğitti. Tarihte belirtildiği üzere o hazret 170 seçkin talebeyi yetiştirdi.

İmam Seccad’ın -s- Müslümanlar için miras bıraktığı değerli eserlerden biri Sahife-i Seccadiye adlı eserdir. Bu kitap gerçi dua ve münacat şeklindedir, ama yine de birçok İslami ve irfani maarifleri ve ilimleri, şer’i yasaları ve hükümleri, hassas siyasi, sosyal, terbiyevi ve ahlaki konuları içeriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı