DÜNYAİranİSLAM BÜYÜKLERİSon Dakika

Ayetullah Rafsancani: mezhebi aşırılıklar her zaman tehlikelidir

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, direniş ekonomisinin ülkenin iktisadi, kültürel ve sosyal alanda ilerlemesinin temel faktörü olduğunu söyledi.

Rafsancani, dün nevruz münasebetiyle bakanlar, cumhurbaşkanı yardımcıları, meclisteki bazı milletvekilleri, valiler, büyükelçiler, kamu kurumu ve özel sektör yöneticileri, merkez bankası başkanı, İslam alimleri ve halkın çeşitli kesimlerini kabulünde yaptığı konuşmada, ”Direniş ekonomisi, girişim ve amel’ sloganının gerçekleşmesi için, bütün imkanlardan ve de fabrikaların yeniden üretim sahasında canlanmaları için nakitten istifade edilmesi gerektiğini söyledi.

İRİB ajansının bildirdiğine göre, Ayetullah Rafsancani, İran’ın güneyinde yer alan Asaluye bölgesinde petro kimya ve doğalgaz rafinelerinin varlığına işaretle, İran’ın enerji başkenti olan ve çok büyük gaz kaynaklarına sahip olan Asaluye’de, bu çerçevede çok sayıda diğer ürünlerin de üretilebileceğini söyledi.

İran’ın istikrar ve güvenliğinin bölgede parmakla gösterilecek şekilde olduğunu belirten Ayetullah Rafsancani, halıhazırda bölge ülkelerinin savaş, çatışmalar ve terörü yaşadıklarını, İran’ın ise halkın desteği sayesinde güvende olduğunu söyledi.

Ayetullah Rafsancani, Brüksel’de düzenlenen terör saldırısına da temasla, terör örgütlerinin, el’Kaide, IŞİD, Boko Haram ve benzeri isimler altında şekillenmesinin gerçekte mezhepler arasında ihtilafların arttırılması ve fitne amaçlı olduğunu belirterek, ”mezhebi aşırılıklar her zaman tehlikelidir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı