DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakSon Dakika

Ayetullah Sistani’nin sözcüsü: IŞİD kullanılarak Irak ve Suriye parçalanmak isteniyor

Ayetullah Sistani’nin sözcüsü Abdulmehdi Kerbelai, ABD ve yanına aldığı koalisyonun, IŞİD terör örgütünü bahane ederek her 2 ülkeyi de parçalamayı planladığını açıkladı.

Ayetullah Sistani’nin Kerbela Temsilcisi ve sözcüsü, Irak’ta oynanan büyük oyuna dikkat çekerek bu ülkede teröre karşı uluslararası mücadele bahanesi ile bu ülkenin toprak bütünlüğünün görmezden gelinemeyeceğinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi.

Kerbela şehrinde kılınan Cuma namazı hutbesinde Irak’taki son siyasi durumu değerlendiren Şeyh Abdulmehdi Kerbelai şöyle konuştu: Bazılarının kafasında “Nasılsa Irak’ta teröre karşı uluslararası bir mücadele veriliyor, o halde fırsatı değerlendirip bu ülkeden kapabildiğimiz kadar toprak kapalım” düşüncesi olabilir. Irak’ın toprak bütünlüğü ve bu ülkenin yönetiminin aldığı kararlara tüm ülkeler saygı göstermelidir. Bugün ülkemizin ordusu ve gönüllü askerleri Irak’ı teröristlerden temizlemek için çok başarılı adımlar atmış bulunmaktadır. Diğer unsurlar bu mücadelede ordunun başarısı için ancak birer destek sayılabilir. Fakat asıl başarının ordumuza ve gönüllü milis güçlerimize ait olduğu unutulmamalıdır.

Kerbelai sözlerini şöyle sürdürdü: IŞİD’e karşı uluslararası ortak eylem planı, bu örgütün faaliyetlerinin sadece Irak ve Suriye’de sınırlı kalmayacağının anlaşılmasının ardından gerçekleşmiştir. Bu eli kanlı terör örgütü cinayet ve vahşette hiçbir sınırı tanımamaktadır. Onların varlığı tüm dünya ve insanlık için büyük bir tehdittir. Ancak yöneticiler bu hususta çok dikkatli olmalı, teröre karşı uluslar arası mücadele bahanesi ile ülke topraklarının bütünlüğüne zarar getirecek hiçbir şartı kabul etmemelidirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı