DÜNYAİNSAN HAKLARIİranİSLAM BÜYÜKLERİKÜLTÜR & SANAT

Ayetullah Zencani:Müslümanlar mezhep fitnelerine karşı uyanık olmalı

 Bender-i Lenge şehrinden gelen bir grup Şii ve Sünni öğretmen ve öğrenci Ayetullah Şubeyri Zencani’yi Kum kentindeki bürosunda ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Ayetullah Şubeyri Zencani Şia ve Ehlisünnet mensuplarının bu iki ekol arasındaki ortak noktalara dayanarak İslami uhuvvet ve kardeşliği tesis etmelerinin çok zor olmadığını söyledi. 

Ayetullah Zencani şöyle konuştu: Her iki ekol arasında her iki ekol mensuplarının da kabul ettiği birçok müşterekler vardır. Bizler bu müşterek noktalar üzerinde yoğunlaşmalı ve birbirimize yaklaşmalıyız. Neden sadece ihtilaflı konular üzerinde duruyoruz? İhtilaflı konular da ancak ortak bir düzlemde buluşulmasını ve nihai çözüme varılmasını sağlayacak tarzda ilim erbabı arasında gündeme getirilmelidir. Yoksa tek taraflı olarak gündeme getirilen ihtilaflı konular sadece karşı ekole mensup olanların sizden uzaklaşmasına ve size karşı nefret duymasına yol açar. Bu da düşmanın istediği bir şeydir.

Ayetullah Zencani sözlerine şöyle devam etti: Şia ve Ehlisünnet arasındaki müşterek konulardan birisi Ehlibeyt meselesidir. Yani her iki ekole mensup olan insanlar Resulullah’ı (s.a.a), İmam Ali’yi, İmam Hasan’ı ve İmam Hüseyin’i kabul etmektedir. Yani onların öğretileri her iki ekol tarafından kabul edilmektedir.

Ayetullah Zencani şöyle konuştu: Bizler kâfirlere karşı birlikte hareket edebiliriz. Müslümanlar arasındaki mezhep fitnesini hangi ellerin çıkardığını gördüğümüz halde olanlara sadece seyirci kalışımız esef vericidir. Müslümanlar basiretli ve ferasetli olmalı, düşmanın oyununa alet olmamalıdır. Birbirimize dua edelim, takva hattından çıkmayalım ve hep birlikte el ele vererek İslami kardeşliğin tadını hissedelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı