DÜNYAHABERLER

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu: Rusya ve İran dostumuz, oyuna gelmeyiz

Azerbaycan Cumhuriyetini Rusya ve İran’la karşı karşıya getirmek isteyenler olduğuna dikkat ceken Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçi İbrahimoğlu, ‘İran’la da Rusya ile de hem güzel komşuluk hem güzel dostluk ilişkilerimiz var. Bizim sıkıntımız topraklarımızı işgal edenlerdir’ dedi.

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu, Azerbaycan’ı Rusya ve İran’la karşı karşıya getirmek isteyenler olduğunu, bu oyununa, provokasyona gelmeyeceklerini bildirdi. İbrahimoğlu, Ermenistan’ın 27 yıl önce işgal ettiği köyleri geri aldıklarını belirtti.

Büyükelçi Hazar Zarif İbrahimoğlu Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısı ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın güçsüz olduğu dönemde topraklarımızı işgal ettiğini kaydeden Azerbaycan Büyükelçisi İbrahimoğlu, şöyle sürdürdü:

“Ama artık Azerbaycan güçlüdür. BM’nin kararı var. Kendimizi savunma gücümüz var. Dünya ülkeleri, dünya basını, zamanında Ermenistan’ın işgalci politikasına karşı çıksaydı, bunlar yaşanmazdı. Ermenistan işgal ettiği topraklarımızdan çekilirdi.”

İbrahimoğlu son günlerde belli çevrelerce gündeme getirilen Rusya ve İran’ın Azerbaycan’a karşı olduğu iddialarıyla ilgili bir soruya, şu yanıtı verdi:

“Azerbaycan’ı Rusya ve İran’la karşı karşıya getirmek isteyenler var. Azerbaycan’ı büyük güçlerle karşı karşıya koymak istiyorlar. Başka güçlerin de böyle stratejisi olabilir. Ama Azerbaycan farklı bir devlet. Azerbaycan bir cumhuriyettir. Azerbaycan’ın diplomasisi var. Bu gibi oyunları, provokasyonları kim yapmak istiyorsa biz buna izin vermeyeceğiz. Rusya ve İran’la Azerbaycan’ın hiçbir sıkıntısı yoktur. İran’la da Rusya ile de hem güzel komşuluk hem güzel dostluk ilişkilerimiz var. Bizim sıkıntımız Ermenistan’ladır. Topraklarımızı işgal edenlerledir.”

İbrahimoğlu, İran’ın arabuluculuk girişimin normal olduğunu da ifade etti. Bölgesel sorunları bölge ülkelerinin kendi aralarında çözmesini isteyen İbrahimoğlu, bu sağlanırsa kışkırtmaların olmayacağını bildirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı ve Bakü Büyükelçiliği
ayrı ayrı açıklama yaparak, İran toprakları üzerinden Ermenistan’a silah sevkiyatı yapıldığına dair iddiaları tekzip ettiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı