DÜNYAİranSon Dakika

Babek Zencani’ye idam cezası dünya medyasında

Adı 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında geçen İranlı ünlü işadamı Babek Zencani’ye İran’da idam verilmesi dünya medyasında ilgiyle karşılandı.

Medya bunu olumlu bir hukuk işleyişi olarak değerlendirip, İran’da yolsuzlukla mücadele edilmesinin, devlet ve hükümetin doğru işleyişi olarak değerlendirdi.

Alman medyası haberi şöyle verdi:

“İranlı milyarder işadamı Babek Zencani’nin idamla sonuçlanan mahkemesi dünya medyasında geniş ilgi görürken, birçok ülkenin medyası İranlı milyarder işadamı Babek Zencani ve iki çalışanı yolsuzluk ve zimmet suçlarından idam cezasına çarptırıldı. İran Baş Savcısı Golam Hüseyin Muhseni Ejehei, bugün yaptığı açıklamada, idam kararını duyurdu.

Zencani’nin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın görevde olduğu 2005-2013 yılları arasında bir yolsuzluk çetesinin lideri olduğu belirtildi. Söz konusu çetenin gizli biçimde İran petrolünü sattığı ve zimmetine milyarlarca dolar geçirdiği iddia ediliyordu.

Hasan Ruhani’nin 2013 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yolsuzluk çeteleri hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bu soruşturma kapsamında Zencani de tutuklanmıştı.

Zencani’nin adı Türkiye’de 17 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sırasında işadamı Reza Zarrab’ın ortağı olarak gündeme gelmişti.

İran’da milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla 3 Ekim 2015 beri cezaevinde tutulan işadamı Babek Zencani için İran Mahkemesi idam kararı verdi. İran Yargı Kurumu Sözcüsü Muhsini Ejei, işadamı Zencani ve onunla birlikte yargılanan iki ortağı Mehdi Şems ve Hamid Felah hakkında idam kararı verildiğini açıkladı.

Sözcü, Zencani ve iki yardımcısının ‘fesat fil arz’ yani ‘yeryüzünde fesat çıkarmak ‘ suçlamasından idama mahkûm edildiğini söyledi. İddianamede, Zencani’ye dolandırıcılık, sahtekarlık ve kara para aklama gibi çeşitli suçlamalar yöneltilerek “yeryüzünde fesat çıkardığı” söylenmişti. İran’da yeryüzünde fesat çıkarmanın cezası ise idam olarak düzenlenmiş durumda.

İşadamı Babek Zencani, İran devletini 2.8 milyar dolar dolandırma suçlamasıyla Aralık 2013′te tutuklanmıştı.

Zencani, 2013 yılından beri yolsuzluk suçlamasıyla yargılanıyordu.

Zencani’yle birlikte yargılanan iki kişi hakkında daha idam cezası verildi. Mahkeme kararı, yolsuzluk yapılarak zimmete geçirilen paraların geri ödenmesini de öngörüyor. Kararlar temyize açık.

İranlı işadamı, yargılama sırasında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerdeki şirketler aracılığıyla hükümet adına milyonlarca varil petrol sattığını itiraf etmişti. İddianamede, Zencani’nin İran devletinden dolandırdığı paranın 2.7 milyar doları bulduğu belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı