DÜNYAIrakSuriye

BAE’nin el-Halic gazetesi: Terörist gruplar MİT tarafından yönlendiriliyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan el-Halic gazetesi, başta IŞİD olmak üzere Suriye ve Irak’ı hedef alan terörist grupların MİT tarafından yönlendirildiğini iddia etti.

El Halic gazetesi, “Pandora’nın Türk Kutusu” başlıklı editoryal yazısında terörist grupların Türkiye topraklarını toplanma, silahlanma ve Irak ile Suriye’ye geçiş için kullandıklarını belirtti ve bu sürece Türkiye İstihbarat Servisi MİT’in nezaret ettiğini öne sürdü.

Türkiye’yi Arap devletlerini yok etmek için tahrip edici bir rol oynamakla suçlayan el-Halic gazetesi, Türkiye’nin komşu ülkelere desteklediği el-Kaide bağlantılı gruplar aracılığıyla müdahale ettiğini, komşusu olmayan ülkelerde ise İslami sloganlar kullanan Müslüman Kardeşler aracılığıyla hakimiyet kurmaya çalıştığını iddia etti.

Türk hükümetinin izlediği politikalar sebebiyle Türkiye topraklarının terör örgütlerinin diğer ülkelere geçiş için kullandığı bir yer haline geldiğini belirten gazete, Arap ve Batı ülkelerini buna yönelik ciddi adımlar atmaya çağırdı.

IŞİD ve benzeri örgütlerle mücadele için çıkarılan BM’nin 2170 sayılı kararına atıf yapılan yazının sonunda Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisi ile teröristler için bir ‘Truva Atına’ ve Yunan mitolojisindeki kötülüklerle dolu olan Pandora’nın kutusuna dönüştüğü ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı