DÜNYAIrakSon Dakika

Bağdat’a İslam Mezhepleri Üniversitesi

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu genel sekreteri Ayetullah Eraki, Iraklı yetkililerle yaptığı görüşmede, İslami kültürün güçlendirilmesi, vahdet ve müslümanlar arasında barış içinde yaşamanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Ayetullah Eraki, dün Bağdat’a gitmesinin ardından Irak Ehli sünnet vakfı divanı başkanı Şeyh Abdullatif el’Hemim ve Irak kültür bakanı Feryad Revanduzi ile görüştü ve sözkonusu görüşmelerde İslam mezheplerinin yakınlaştırılması ve barış içinde yaşama konusunda önerilerde bulundu.

Ayetullah Iraki, müslümanlar arasında İslami dayanışma ve kardeşliğin güçlendirilmesi, İslami kültürün yükseltilmesi ve her türlü aşırı düşüncelere karşı mücadele edilmesi gerektiğini bildirirken, İran ve Irak arasında Bağdat’ta İslam mezhepleri üniversitesinin kurulmasını önerdi ve sözkonusu teklif Iraklı yetkililer tarafından olumlu karşılandı.

Ayetullah Iraki, Badat’ta Irak kültür bakana Feryad Revanduzi ile görüşmesinde ise iki ülke arasında kültürel ilişkileri ele almanın yanı sıra İslam mezhepleri arasında dini ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu genel sekreteri Ayetullah Eraki, İslam’ın risaletinin, beşeriyetin kurtarılması üzerinde olduğunu belirtirken ayrıca İslami kültür ve insani kültürün yükseltilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı