DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Bahreyn’de Şeyh İsa Kasım’ın Evine Yönelik Kuşatma Yoğunlaştırıldı

 Siyonist Bahreyn hükumeti yaklaşık bir yıl önce Bahreyn’deki Şiilerin lideri Ayetullah Şeyh İsa Kasım’ı ev hapsine aldı ve bu hapis 376 gündür devam ediyor.

Bazı sosyal medya aktivistleri Bahreyn güvenlik güçlerinin Ayetullah Şeyh İsa Kasım’ın evine yönelik kuşatmayı artırdığına ilişkin bir resim paylaştılar.

Resimde, Şeyh İsa Kasım’ın evinin çevresinde askeri araç sayısının arttığı görülmektedir.

Bahreyn el-Yevm sitesinin haberine göre, Bahreynli muhalif liderlerden Sait el-Şehabi, Bahreyn hükumetinin gerçek yüzünün ortaya çıkması ve hükumet güçlerinin ahlaki değerleri nasıl ayaklar altına aldıklarının dünya tarafından görülmesi için Şeyh İsa Kasım’ın evinin çevresinde bulunan sinyal kesici araçlara ait resimlerin yayınlanmasını istedi.

Bahreyn hükumeti 2016 yılında ülkenin manevi lideri Şeyh İsa Kasım’ın humus toplamak suçlamasıyla vatandaşlığını iptal etti ve Şeyh’in yaşadığı bölge olan el-Dıraz’ı kuşatma altına aldı. Bahreyn geçtiğimiz yıl da bir kararla Şeyh İsa Kasım’ı ev hapsine mahkum etti.

Bahreyn Yüksek Mahkemesi Ayetullah İsa Kasım hakkında yayımladığı hükümde şu noktalara işaret etti:

1- Ayetullah’ın askıya alınan 1 yıllık hapis kararı

2- Ayetullah ve onun ofisinde çalışan iki kişiye para cezası verilmesi. Verilen cezanın miktarı 300 Bahreyn dinarıdır (yaklaşık 1 milyon dolar).

3- Şeyh İsa Kasım’ın malvarlığının tespiti. Bu malvarlığı resmi iki banka hesabında bulunan tüm şer’i fonlar (humus) ve ayrıca birinde medrese talebelerinin diğerinde ise fakir seyyidlerin yaşadığı iki apartmandan oluşmaktadır.

3- Ayetullah’ın vatandaşlığının iptal edilmesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı