DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİ

Bakanlar Kurulu üyeleri İmam Hameneni ile görüştüler

İmam Seyyid Ali Hamenei Ramazan ayı münasebetiyle Cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada Nehc’ul Belaga’dan Hz. Emir’ul Müminin Ali (as)’in bazı hikmetlerine değindi.
Bakanlar Kurulu üyeleri İmam Hameneni ile görüştüler
Fitne durumunda nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili İmam Ali (as)’ın bir hikmetini açıklayan Ayetullah Hamanei, Hz. Ali (as)ın, hak ve batılın halk içerisinde teşhis edilmesinin çok zorlaştığı fitne durumlarında, fitnenin yararına tamamlanacak bir davranışta bulunulmaması gerektiğini belirttiğini söyledi.

2009 yılı olayları gibi fitne durumunda söylenen sözün, sessizliğin, davranışların ve hatta bakış tarzının fitneyi takviye edecek şekilde olmaması gerektiğini belirten İslam İnkılâbı Rehberi, “Elbette insanlardan bazıları kendine has özel eğilimler nedeniyle, fitne karşısında alenen varlığını ortaya koymak istemeyebilir ama ondan da fitne yararına yararlanılmaması gerekir” dedi.

Ayetullah Hamenei İmam Ali (as)ın Nehc’ul Belaga’daki hikmetlerinden bir başka birine işaretle, servet ve imtiyaz elde edilmesi için sorumluluk ve makama bir yem olarak bakılmaması gerektiğini hatırlatarak, aslında bir emanetten ibaret olan böyle bir sorumluluğun insan’ın küçülmesi ve tahkir edilmesine sebep olacağını söyledi.

Bu meseleyle ilgili olarak son zamanlarda bazı yetkililerin yüksek anormal maaşlar meselesine temas eden İslam İnkılâbı Rehberi, yüksek anormal maaşlar meselesinin gerçekte değerlere saldırı olduğunu ama bunun ististani konulardan kurumların müdürlerinin büyük bölümünün temiz insanlar olduklarını her kesin bilmesi gerektiğini, ama bu az sayıdaki kimselerin olmasının bile çok kötü olduğunu ve kesinlikle ona karşı gerekenin yapılması gerektiğini söyledi.

Ayetullah Hamenei, “Bana ulaşan bilgilere göre kurumların büyük bölümünde müdürlerin maaşları makul düzeydedir ve yüksek maaşlar sadece çok az sayıda bir zümreye mahsustur ve bu az sayıda olana karşı da kesin olarak gerekenin yapılması gerekir” dedi.

İslam İnkılabı Rehberi konuşmasının son bölümünde ise Hz. İmam Ali (as)ın Nehc’ul Belaga’daki hikmetli sözlerinden bir başkasına temas ederek, her zaman dile dikkat etmek gerektiğini, zira insanın sorunlarının birçoğunun dilden kaynaklandığını söyledi.

Ayetullah Hamenei, insanın kendi diline dikkat etmemesinden kaynaklanan sorunların bazın özel sorunlar olduğunu, ama bazı durumlarda ise sosyal boyutu bulunduğunu ve bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

İslam İnkılabı Rehberinden önce İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı konuşmada hükümetin en önemli girişim ve programları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu görüşmenin sorunda ise akşam ve yatsı namazı İslam İnkılâbı Rehberinin imamlığında kılındı ve ardından İslam İnkılâbı Rehberi misafirlerini iftar sofrası başında ağırladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı