DÜNYAHABERLER

Bakü: 41 sivil öldü, 205 kişi yaralı

Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkesin sağlanmasına rağmen Bakü ve Erivan karşılıklı olarak birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçlarken Azerbaycan cum. başsavcılığı çatışmaların başlamasından ülkede 41 sivilin öldüğü ve 205 kişinin yaralandığını duyurdu.

Fars Haber Ajansı’nın Azerbaycan cum. başsavcılığına dayanarak bildirdiğine göre saldırılar sırasında 165 ev, 57 apartman ve 146 sivil tesisat saldırılar sonucu hasar gördü.
Bu arada Azerbaycan cum savunma bakanlığı dün yaptığı açıklamada Gence kentinin Ermenilerce saldırıya uğradığını belirtti; Ermenistan savunma bakanlığı sözcüsü Şuşan Stepanian ise Bakü’nün iddialarını reddetti.
Bu arada Ermenistan’ın Moskova büyükelçisi Verdan Toganyan sputnik’e yaptığı açıklamada Bakü’nün Karabağ münakaşası ateşkesine bağlı olmadığını, Ermenistan dışişleri bakanının bu konuyu Rus mevkidaşı ile telefonda paylaştığını, saha gelişmelerinin daha fazla görüşmeyi gerektirdiğini söyledi.
Ermenistan dışişleri bakanı Nikol Paşinyan dünya ülkelerine seslenerek dağlık Karabağ bölgesinin hükümet hakkının “kader belirleme” ilkesine dayalı olarak resmiyete tanınmasını istedi./

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı