DÜNYAHABERLER

Ban Ki Moon’un İran’ın Füze Programı Hakkındaki Açıklamaları Düşünülmeden Yapılmış Açıklamalardır

İran Meclis Başkanı, Ban Ki Moon’un açıklamalarına tepki göstererek, ‘Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin İran’ın füze programı hakkındaki açıklamaları düşünüp değerlendirilmemiş açıklamalardır’ dedi.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani ülkenin savunma ve güvenlik alanında desteklenmesinin ekonomiyi geliştirmekten daha önemli olduğuna değinerek şunları söyledi: ‘Bölgedeki mevcut şartlar İran’ın medeni, güçlü ve büyük bir ülke olduğunu gösterdi. Birçok uzman bu konuyu itiraf etti ama Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un İran’ın füze programı hakkındaki açıklamaları düşünülmeden yapılmış açıklamalardır.

Savunma konusu her ülkenin öncelikli konusudur ve bu konuda kendimizi savunmamız gerekmektedir. İran İslam Cumhuriyeti Hizbullah’ı desteklemekte ve bunu gizlememektedir. Oysa IŞİD ve El-Nusra’yı destekleyenler bu desteklerini gizlemektedir.’

Laricani bölge meselelerine de değinerek şunları söyledi: ‘ Suudiler İran’a düşmanlıklarıyla İslam toplumuna zarar vermektedir. Bölgenin durumu dünya savaşları döneminden daha kötüdür ve bütün bölge ülkeleri terörle mücadele içindedir.

Her ne kadar kalıcı olmasa da, bölgede teröristlerin varlığı endişe vericidir ve bu konu diğer bölgeleri de tehdit etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı