DÜNYASuriye

Barzani-MOSSAD İlişkisi

1966 YILLARINDA MOSSAD AJANI SAGİ CHORİ’NİN KUZEY IRAK’TA SİYONİST MOLLA MUSTAFA BARZANİ GÖRÜŞMELERİ İTİRAFLARINDAN KESİTLERDİR.
—————————————————————————————-
1) 1966, Kürtlere(BARZANİLERE) İsrail yardımının başladığı yıldır. O sıralar, beni oraya gönderdiklerinde MOSSAD için çalışıyordum.
2.) Ben Molla Mustafa Barzani ile oğulları İdris ve Mesut’un, Kürt hareketinin misafiri olarak oradaydım. KÜRTÇE VE ARAPÇA BİLMİYORDUM AMA KOLAY ANLAŞTIK.
3.) Barzani’yi biz eğittik..
4.) “Barzani’nin savaşçılarını eğitmek için uçakla İsrail’e bizzat ben götürdüm. Kürtlere savaşmayı ben öğrettim”
5.) Ben Tahran’daki İsrail elçisine giderek Kürt komandoları İsrail’de eğitmenin daha doğru olacağını söyledim. Elçi gerekeni yaptı, ben de komandoları bir uçağa bindirip İsrail’in yolunu tuttum. Kürt savaşçıları Hayfa yakınlarında bir otele yerleştirdim ve günlük olarak bizim askeri eğitimlere dâhil ettim. Bu eğitim yaklaşık bir ay sürdü. Doğrusu iyi şeyler öğrendiler, sıkı bir eğitim aldılar.
6.) Irak ordusuna karşı savaşmak üzere 20 kişilik gruplar oluşturdum.
7.) SAVAŞ PLANINI BEN YAPTIM. BİZZAT KOMUTA ETTİM (Irak ordusuyla savaşmak için)
8.) Barzani ile her gün bir araya geliyordum. Zaten onlara yardım için ben oradaydım. MOSSAD, beni onlara yardım için, düşmanlarına karşı daha iyi savaşabilmeleri için oraya göndermişti. Bu görevimdi.
9.) (Irak ordusu ile savaşta) Cephede muhaberatı İsrail sağladı. MOSSAD’a bir rapor yazarak bu cihazlardan alınmasını talep ettim. MOSSAD satın alarak cihazları gönderdi. Ben de İdris Barzani’ye teslim ettim.
10.) MOSSAD şefi beni arayıp, “Barzani bizden seni istiyor” dediğinde ben Golan Tepelerinde idim. 1974 yılında yeni bir savaş hali belirince yine Kuzey Irak yollarına düştüm.
NOT: Mossad ajanı İsrailli General Sagi Chori’nin röportajı İsrail-Kürt dergisinin 2010 Nisan sayısında yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı