DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakMEDYA ANALİZ

Barzani-Türkiye ittifakının Bağdat’a Zararı, 33 Milyarın Üstünde!

Irak petrol bakanlığı, Kürdistan bölgesi yerel yönetimin Siyonist rejime petrol satışı ve yasadışı ihracatına tepki gösterdi.

Almanya haber ajanınsın bildirdiğine göre Irak petrol bakanı dün yayınladığı bildiride Kürdistan yerel yönetimini Siyonist İsrail’e yasadışı petrol satışı nedeni ile eleştirerek, Erbil yönetiminin yasadışı petrol satışındaki geliri Bağdat yönetimine teslim etmemesi neden ile merkezi hükümetin en az 33 milyar dolar zarar gördüğünü duyurdu.

Irak petrol bakanlığı bildirisinde Irak Kürdistan yerel yönetiminin 2010-2013 yılları arasındaki petrol gelirlerinin nereye aktarıldığı konusunda hiçbir açıklama yapmadığını, fakat aynı dönmede kendisine ayrılan bütçenin tamamını da aldığını belirtti.

Söz konusu bildiride ayrıca petrolün yasadışı satışı için, devlet memurları maaşının merkezi hükümet tarafından ödenmemesi gibi bahanelerin mantıksız ve gerçeklerden uzak olduğu da açıkça ifade edildi.

Irak Kürdistan yerel yönetimi yetkililerinin, merkezi hükümetin onayı ve haberi olmadan yapmış olduğu petrol satışı, Erbil Bağdat ilişkilerin gerginleşmesine sebep olmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı