DÜNYAIrak

Barzani’den İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye Teşekkür Mektubu

Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan Yerel Yönetim başkanı Mesut Barzani, İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye gönderdiği mektupta, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ın kuzeyindeki Kürtlerin zor ve sıkıntılı dönemlerinde yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Barzani; dün gece Irak medyasında geniş yankı bulan İran cumhurbaşkanı Ruhani’ye hitaben yazdığı mektupta, İran’ın her zaman Kürtlerin destekçisi olduğunu ve bunun artık ispatlanmış bir konu olduğunu bildirdi.

Barzani mektubunda ayrıca taraflar arasında dostane ilişkiler ve karşılıklı yardımlaşmanın, İran ve Iraklı Kürtlerin birlikte yaşamaları ve kardeşliğini daha da güçlendireceğinin altını çizdi.

Bu arada Kürt medyasında yer alan haberlerde, Irak Kürdistan bölgesinin IŞİD terör örgütü tarafından tehdit edildiği ve mülteci buhranının başladığı sırada, İran İslam Cumhuriyeti’nin Iraklı Kürtlere başta ilaç ve gıda olmak üzere değişik yardım malzemeleri gönderdiği yer aldı.

IŞİD terör örgütünün Irak’ın kuzeyindeki bölgeleri tehdit etmesinden dolayı Türkiye’den Kuzey Irak’a tırların girişinin önlenmesi ardından İran’ın Irak’ın kuzey bölgelerine Türk tırlarının girmesi için kendi topraklarından Irak’a girmelerine izin verdiği bildiriliyor.

Daha önce de Irak eski dışişleri bakanı Huşyar Zibari, İran’a, Iraklı Kürtlere gönderdiği yardımlardan dolayı teşekkür etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı