DÜNYAMEDYA ANALİZSon Dakika

Başbakanlık kampanyasını Müslüman karşıtlığı üzerinden yürütüyor

Hindu milliyetçisi Narendra Modi’nin başbakanlık kampanyası Müslüman karşıtlığı üzerinden yürüyor, ülkede İslam karşıtlığı körükleniyor

Hindistan başbakanlığı için Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) adayı olan Narendra Modi, milyonlarca Müslüman’ın yaşadığı kilit eyaletteki nefret söylemi yüklü seçim kampanyası ile çatışma endişesini artırıyor.

Rusya’dan daha fazla nüfusu olan ve 80 milletvekilli çıkaracak Uttar Pradesh (UP) eyaleti, Nisan ayında başlaması beklenen ulusal seçimlerde çok büyük önem taşıyor.
Son seçim konuşmasını İslam mimarisinin nadide örneklerinden Taç Mahal’e ev sahipliği yapan Agra’da yapan Modi, yine Müslümanları hedef aldı.

“Müslüman azınlık için halkın yüzde 75′inin ihmal edildiğini” söyleyen ve Hindulara “haksızlık” yapıldığını savunan milliyetçi lidere, binlerce insan destek verdi.

Eyalette Hindu çeteler Modi’nin başbakan olduğu 2002 yılında Gujarat’dayüzlerce Müslümanı öldürmüş, kadınlara tecavüz edilmiş, evler yakılmıştı.

Modi şiddete sadece göz yummakla değil, teşvik etmekle suçlanıyor.

Partisi BJP ise, Eylül ayında 50′den fazla müslümanın öldüğü Muzaffarnagar’daki Hindu şiddetini kışkırtmakla suçlanan iki siyasiye onur nişanı taktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı