DÜNYAIrak

Başika’daki Türk Güçleri Muhasaraya Alındı

Irak Gönüllü Halk Güçleri Sözcüsü Yusuf el Kelabi Tesnim Haber Ajansına yaptığı açıklamada; geçen 48 saat içinde IŞİD güçleri Musul’un büyük bir bölümünde geri çekildi. Şimdi Türkiye ve Suriye’ye taraf kaçmaktadırlar.

Kelabi, IŞİD güçlerinin Musul’da bu kadar çabuk geri çekilmelerinin nedenini; Onlar, Irak’ın ulusal güçleri karşısında direniş gösteremeyeceklerini biliyorlar ve bu nedenle hemen Rakka’ya taraf kaçmaya başladılar. Ama Rakka’da da durumları kötü bir vaziyette orada da varlıkları uzun süremeyecektir.

Kelabi, Gönüllü Halk Güçlerinin Musul’a girmeleri konusunda da; Gönüllü Halk Güçlerinin Musul’un içine girmesi operasyonun gidişatına bağlıdır. Bizim şimdi operasyonda görevimiz bellidir ve biz bu görev esasında çalışıyoruz.

Kelabi, Türk askerlerinin Irakta olması durumuna ilişkin şu açıklamalarda bulundu: Irak ordu güçleri bu gün Başika bölgesinde hızlı bir şekilde ilerleyerek bölgeyi kontrol altına almış ve Türk askerlerinin olduğu kışlayı muhasara etmişlerdir. Irak ordusunun bu bölgeyi kontrol altına alması Türk güçlerini burada her türlü eylem yapma imkanını yok etmiştir ve Türk askerleri herhangi bir girişimde bulunurlarsa onlar hedef alınacaklardır.

O, sözlerinin devamında; Musul operasyonunun aşamalarından birisi Türk askerlerini operasyondan uzak tutmak ve onları operasyon bölgesinden izole etmektir.

Elde olan bilgilere göre; yakın zamanda Türkiye Dışişleri Bakanı yüksek rütbeli yetkililerle birlikte Bağdat ziyaretinde bulunup, Irak yetkilileri ile bu konuları müzakere edecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı