DÜNYASon DakikaSuriye

Beşar Caferi: Türkiye Suriye’nin istikrarsızlaşmasını istiyor

Suriye’nin BM Daimi temsilcisi, IŞİD ile mücadele bahanesiyle Türkiye’nin Suriye’ye son saldırısına değinerek bu saldırıdan asıl amacın kuzey Suriye bölgesinin daha fazla istikrarsızlaştırılması olduğunu bildirerek, Ankara hükümetinin son tutumunun Suriye krizinin daha da şiddetlenmesi ve bölgenin daha fazla istikrarsızlaştırılmasına yol açtığını söyledi.

Sözde IŞİD’e karşı mücadele amacıyla yapılan Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik hava saldırılarının gerçekte hakikatin saptırılması amacını taşıdığını belirten Caferi, Türkiye açıkça kamu oyunu aldatarak IŞİD terörizmine karşı mücadele ettiğini iddia ettiğini, ancak bunun gerçeklerle alakalı hiçbir yanının bulunmadığını söyledi.

Caferi “Türk hükûmetinin görünüşte Kuzey Suriye’de IŞİD mevzilerine saldırması aslında gerçekleri saptırmaktır. Türk hükûmetinin IŞİD ile mücadele amacında olduğu iddiası tamamen yalandır. Türk hükûmeti somut olarak Suriye’de teröristleri devamlı destekleyenlerden biriydi ve son dört yılda bu teröristlerin birçoğunu bu ülkeye gönderdi. Türk liderleri bu aldatmacalarla Türkiye’nin de terörü ortaya çıkaran ve destekleyen bir ülke değil aksine terör kurbanı olduğunu lanse etmeye çalışıyor. Türkiye’nin bu tür girişimlerden amacı, ilk olarak kamuoyunu aldatmak sonra da bölge ülkeleri arasında siyasi imajını düzeltmektir.” dedi.

Türkiye’nin Suriye krizinin başından beri bu ülkede istikrarsızlık ateşini körükleyen ülkelerden biri olduğuna işaret eden Caferi “Türkiye’nin hesaplamalarında dikkat etmediği husus, Suriye’deki istikrarsızlık ve huzursuzluklar dalgasının giderek kendilerini de kapsamasıydı.”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı