DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

Beşar Esad: ABD ve Müttefikleri teröristlere desteklerini sürdürüyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad dün Irak Başbakanı Temsilcisi ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih Fayyad’ı kabulünde Amerika ve müttefiklerinin teröristlere yardım ve desteğini sürdürdüklerini söyledi.

İRİB’in SANA haber ajansına dayanarak verdiği habere göre, görüşmede Fayyad, Irak Başbakanı Haydar İbadi’den sözlü bir mesajı Esad’a iletti. Irak Başbakanı İbadi mesajında bölgenin genel olarak tanık olduğu dakik süreç içinde iki kardeş ülke arasında özellikle güvenlik ve siyasi yanlar olmak üzere tüm konu ve alanlarda işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi gereğinin altını çizdi.

Suriye Cumhurbaşkanı  Esad Suriye ve Irak’ta radikal teröre karşı sağlanan başarılara rağmen ABD ve müttefiklerinin yanı sıra bölgedeki işbirlikçilerinin bölge ülkeleri ve halklarını parçalayıp zayıflatma ve sömürme planlarından caymadığına dikkat çekti. Esad söz konusu devletlerin radikal terör örgütlere çeşitli siyasi, maddi ve askeri desteği temin etmeye devam ettiklerini vurguladı. Bunun da söz konusu planlara karşı duran devletler arasında işbirliği ve çabaları yoğunlaştırmayı gerektirdiğini belirten el Esad; ulusal bütünlüğünü koruma ve bölgede güvenlik istikrarın sağlanmasını hedefleyen devletlerin tutum birliği ve ortak çabalarını yoğunlaştırmaları öneminin altını çizdi.

Iraklı yetkili Fayyad da,  bölge ve halklarının güvenlik istikrarını korumak için terörle mücadelenin yanı sıra devletlerin ulusal bütünlüklerini korumalarının temel bir gereklilik teşkil ettiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı