DÜNYASuriye

Beşar Esad:Suriye ve müttefiklerinin terörizmle savaşta zaferi adaletli bir dünya kurulmasına yardımcı olacaktır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye ve müttefiklerinin terörizmle mücadelede zaferinin daha adaletli bir dünya yaratılmasına yardımcı olacağını söyledi.

İran’ın Dışişleri eski Bakanı ve Dış ilişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi ile görüşen Beşar Esad, batılı sömürgeciler ve onların işbirlikçilerinin bölge halklarının çıkarları ile ters düzeşn kendi iradelerini empoze etmek istediklerini fakat bölge milletlerinin de kendi haklarını savunarak egemenliklerini koruyarak kendi kaderlerini kendilerinin belirlemek istediklerini söyledi.

Esad, ‘’Rusya ve İran gibi dost ülkelerin askeri ve siyasi alanda, Suriye’nin yanında durmaları Suriyelilerin terörizm ile mücadelede direnmelerinde önemli katkılar sağlamıştır. Dost ülkeler Suriye mlletine güvenlik ve istikrarı geri getirmede yardımcı olmuşlardır ve geleceklerini tayin etmek için uygun şartlar hazırlamışlardır’’ dedi.

Harrazi de , Suriye geleceği adına ancak Suriye halkının karar vermesi gerektiğini belirtti, hiçbir yabancının Suriye’nin iç işlerine karışma hakkına sahip olmadığını, zira Suriye’nin halk tarafından seçilmiş olan yasal bir yönetimi olduğunu belirtti.

Harrazi ile Esad ayrıca, Cenevre görüşmeleri başta olmak üzere, Suriye krizinin siyasi çözümü için verilen çabaları ele aldılar.

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Cuma günü Lübnan’dan Suriye’ye geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı