İNSAN HAKLARIKÜLTÜR & SANATSuriye

Beşşar Caferi: Suriye’ye Saldırı Kararını Ancak BM Güvenlik Konseyi Verebilir

Suriye’nin BM Daimi temsilcisi, ülkesine yönelik askeri bir operasyonun ancak BM Güvenlik konseyin kararı ile yasal olabileceğini bildirdi.

İngiltere tarafından hazırlanan taslağın görüşülmesi için dün BM Güvenlik konseyi oturumu sonrası konuşan Suriye’nin BM Daimi temsilcisi Beşar Caferi, Suriye’ye yönelik her türlü askeri saldırının uluslar arası yasalara aykırı olduğunu ve olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Caferi, birçok verinin silahlı terör gruplarının askeri dış müdahaleye ve Suriye’ye saldırıya zemin hazırlamak amacıyla kimyasal silah kullandıklarını kanıtladığına dikkat çekti.

Suudi Arabistan’ın ABD, Fransa, İngiltere, Ürdün, Fas, Türkiye ve Almanya temsilcileriyle BM soruşturma komisyonunun sonuçları çıkmadan önce Suriye hükümetini kimyasal silah konusunda suçlayan bir karar tasarısı çıkarılması amacıyla gizli görüşmeler yaptığına işaret etti.

BM’de soruşturma heyetine Suriye hükümetinin işbirliği ile görevini tamamlama fırsatı verilmesi görüşünün ağır bastığını, dolayısıyla Suriye’deki somut gelişmelerin önem taşıdığını belirterek askeri saldırı dalgasının uzun zamandır Suriye’ye karşı askeri çözümü kullanma niyetinde olanların hayal kırıklığı ve çaresizliklerinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Güvenlik konseyinin üç daimi üyesinin soruşturma komisyonun raporuna olumlu yaklaşırken bu ülkelerin ya da bir kısmının silahlı terör gruplarına kimyasal silah dâhil muhtelif silah temin etmesinden duyduğu şaşkınlığı dile getiren Caferi, Suriye hükümetinin genel sekreterlikle anlaşması ardından soruşturma komisyonunun görevini saptırma mekanizmasının yoğunlaştığına dikkat çekti.

Caferi kimyasal silahların Türkiye, Katar ve Arabistan kanalıyla Suriye’ye sokulduğuna da dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı