DÜNYASon DakikaSuriye

Beşşar Caferi: Türkiye, Suriye’ye ‘terörist göndermeyi bırakmalı

Sputnik’in haberine göre, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar el’Caferi, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, “Teröristlerle görüşme yapmayacağız. BM elçisi (De Mistura) bu nedenle doğrudan olmayan görüşmeler yapılmasında ısrarcı oldu. Heyetlerin içeriğini hâlâ bilmememizin nedeni de tam olarak bu” ifadelerini de kullandı.

Caferi, hangi grupların terörist hangilerinin muhalif sayılanacağının belirlenememesinin Suudi Arabistan ve Ürdün’ün suçu olduğunu söyledi.

Bazı dış güçlerin teröristleri bir silah olarak kullanarak Suriye’deki savaşı körüklediğini söyleyen Caferi, ülkesindeki krizin sona erebilmesi için Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye’nin Suriye’ye ‘terörist göndermeyi bırakması gerektiğini’ vurguladı.

‘DE MİSTURA’YA ÇÖZÜM BULMAYA HAZIR OLDUĞUMUZU İLETTİK’

De Mistura’yla daha önce gerçekleştirdikleri görüşmenin içeriğine dair de bilgi veren Caferi, “De Mistura’dan yaptırımların sona erdirilmesini istedik ve Suriye’deki krizi sonlandırmak için çözüm bulmaya hazır olduğumuzu ilelettik” dedi.

‘İNSANİ ADIMLARI KONUŞMAYA HAZIRIZ’

Caferi, Cenevre’de esirlerin serbest bırakılması da dahil olmak üzere ‘insani adımları’ konuşmaya hazır olduklarını da ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı