DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Beşşar Esad: Allah büyüktür, Allah haktır ve hak halkın yanındadır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, yeniden seçildiği cumhurbaşkanlığı görevine başlamak için düzenlenen yemin töreninde bir konuşma yaptı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sadece siyasi sürecin uygulanması değil aynı zamanda Suriye halkının düşmanlarına verdiği bir cevap olduğunu söyledi.

Konuşmanın bir bölümünden;

Sizler fitneye karşı durdunuz, fitne rüzgarlarının aklınızı ve kalbinizi etkilemesine izin vermediniz. “Allahu Ekber” sloganını dillerine doladılar. Allah onlardan büyüktü; çünkü Allah haktır ve hak halkın yanındadır. Geçen yıllar boyunca onlar sadece konuştu; siz ise iş yaptınız. Onlar yaşanan olayları devrim diye göstermeye çalıştı; halbuki gerçek devrimci sizdiniz.

Savaşın ve egemenliğin her çeşidini eliyle ve diliyle çıkmaza sokan Suriye halkına selam olsun. Başkaları tarafından silahlandırılanlara doğru sözü söyleyerek savaş dayatanları sıkıntıya soktunuz. Savaşı başarısız kılan Suriye halkına selam olsun.

Bu halk güçlü duruşuyla her şeyi değiştirdi. Onlar her türlüm alçakça aracı kullandılar ama sizin çıkarlarınızı ve haklarınızı desteklediklerine sizi ikna edemediler, sonuçta beyinlerinizi yıkamakta ve iradelerinizi kırmakta başarısız oldular.

Sizler kasırgalara karşı durdunuz, bozguncuların tüm çabalarına rağmen, dünyaya sesinizi duyurdunuz. Dünyanın saklamaya çalıştığı bir hakikati ortaya çıkardınız.

Oylarınızı kullanmak için saatlerce beklediniz bu oylar, birkaç yıldır süren terörün ve tezvirin yok edilmesinin garantisiydi.

Seçim, Suriye’nin düşmanları için devlet meşruiyetini ortadan kaldırmanın bir yoluydu. Ama vatandaşlar için milli onuru ve egemenliği koruma mücadelesiydi.

Seçimlerdeki bu yüksek katılım, terörle mücadelenin meşruiyeti için bir referandum sayılır.

Sizler oylarınızla terörizmi yere vurdunuz. Sonuç bununla sınırlı değil; bu oylar mevcut krizden yararlanmaya çalışan tüm istismarcıları ve kendini uzak tutarak büyük güçlerin dengesinin netleşmesini bekleyenleri de yere vuracak.

Düşmanlar seçmenleri yönetime karşı olarak göstermeye çalıştı; ancak yurt dışındaki Suriyeliler vatanlarına ne kadar bağlı olduklarını ve gurbette olmalarının onların bu niteliğini azaltmadığını ispat ettiler.

Suriye’nin düşmanları halkın, oylarıyla yapacağı tercihten korktu. Suriye halkı, bu seçimin normal bir seçimden çok daha fazla bir şey olduğunu, vatanı ve egemenliği savunmak demek olduğunu, sözünü söylemesine bile izin vermedikleri halkı nasıl savunacaklarını anladı. Yurt dışındaki Suriyeliler, tüm benlikleriyle Suriyeli olduklarını, silahlı militanların terörü sebebiyle ülke dışında olduklarını ortaya koydular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı