DÜNYAHABERLERSuriye

Beşşar Esad İran ve Irak Genelkurmay Başkanlarını Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Beşşar Esad bugün İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakiri ve Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi bakanlıklarında İranlı ve Iraklı ortak askeri heyeti Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyüp’ün katılımıyla kabul etti.

Görüşmede, Suriye’deki saha durumlarıyla ilgili halihazırdaki gelişmelerle birlikte terörle mücadelede somut olumlu yansımaları olan üç ülke arasındaki koordinasyonun pekiştirilmesi önemi belirtildi.

Cumhurbaşkanı Esad, Suriye ile İran ve Irak’ı birbirine bağlayan ilişkilerin güçlü olduğunu belirtti. Teröristler ve arkalarında duran ülkelere karşı Suriye, İran ve Irak silahlı kuvvetlerinin azimli ve onurlu mücadelesine dikkat çeken el Esad; bu savaşta üç ülke şehitlerinin kanlarının birbiriyle karıştığı kaydetti.

Esad üç ülke ve halklarının düşmanları bir olmasıyla aynı hendekte onurlu ve kahraman bir mücadele verdiklerini söyledi.

Kendi yönünden İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakiri, terörle mücadele ile Suriye’yi savunmanın aynı anda Irak ve İran’ı savunmak olduğunu vurguladı. Bakiri çünkü bu terörün bütün bu ülkeleri ve bütün bölgeyi hedef aldığını söyledi. Bu yüzden bölge ve halklarına düşen görevin terörle mücadele çabalarını birleştirmek olduğunu belirten Bakiri; terör ve destekçilerinin karşısında omuz omuza durmayı gerektirdiğini vurguladı.

Irak Genelkurmay Başkanı Ganmi ise Irak’ın Suriye’nin derinliği, Suriye’nin de Irak’ın derinliği olduğuna dikkat çekti. Ganimi tarih, coğrafya, adet ve geleneklerinin ortak olduğu iki kardeş halk ve ülkenin arasındaki sınırların hiç bir zaman engel olmayacağını söyledi. Iraklı silahlı kuvvetlerin Irak-Suriye sınırında teröre karşı savaşı sürdürdüklerini ifade eden Ganimi; özellikle sınır bölgesi olmak üzere teröre karşı mücadelede iki ülke orduları arasında koordinasyonunun sürdürüldüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Esad ayrıca Bakiri, Ganimi ve Eyüp arasında düzenlenen toplantılar ve sonuçları hakkında bir sunum dinledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı