DÜNYAORTADOĞUSuriye

Beşşar Esad: Suriye buhranının asıl kaynağı Batının yanlış siyasetleridir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad bugün Avrupa Parlamentosunda Dış İşler Komisyonu Başkanı Yardımcısı Javier Couso başkanlığında Suriye’ye iki günlük iş gezisinde bulunan AB Parlamento heyetini kabul etti.

SANA’nın bildirdiğine göre, Suriye’deki son durumlar ve Suriye halkının maruz kaldığı evrensel tekfirci terörün ele alındığı görüşmede ayrıca, dünyanın birçok yerini hedef alan terörün yayılması ve yıkım etkileri görüşüldü.

Esad Suriye ve Ortadoğu’da yaşananların, kültürel ve coğrafi bağlantıların olduğu Avrupa’ya yansımalarının gayet normal olduğunu belirtti. Avrupa devletlerinin günümüzde tanık olduğu terör ve tekfircilikle birlikte mülteci dalgalarına dikkat çeken Esad; tüm bunların nedeninin Batılı bir kısım liderlerin kendi vatanları ve halklarının çıkarlarına hizmet etmeyen politikalar yürütmeleri olduğunun altını çizdi.

Suriye cumhurbaşkanı, söz konusu Batılı liderlerin Suriye’deki silahlı terör örgütlere siyasi örtü ve destek temin ettiklerini belirtirken, bu destekleriyle yayılan ve güçlenen terörün Avrupa ülkelerine yayılmasının gayet normal olduğunu ifade etti.

Esad Hükümetlerinin yanlış politika ve tutumlarını düzeltmede Avrupa’daki parlamentolara düşen role vurgu yaparken, bu hükümetlerin teröre destekleriyle birlikte uyguladıkları ekonomik yaptırımların Suriyelilerin can ve mal güvenliğini sabote ettiği gibi yaşamlarını da zorlaştırdığına dikkat çekti. El Esad tüm bunların çok sayıda Suriyeliyi evini barkını terk edip başka ülkelere gitmesine yol açtığını belirtti.

Konuk heyet üyeleri ise Suriye’ye ziyaretleri ve Suriye halkının terör nedeniyle yaşadığı zorlukları gözleriyle görmelerinin, AB hükümetlerinin yanlış tutumlarını düzeltme çabalarında yardımcı olacağını söyledi.

Suriye’nin egemenliğini koruma gereğinin altını çizen heyet üyeleri; Suriyelilerin kendi geleceklerini herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendi elleriyle ve egemen kararlarıyla yapılandırmaları önemine vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı